Konferencja podsumowująca projekt GREEN-MAP 24.10.2024 11:45

W dniach 21-22 października 2024 roku na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT odbyła się finałowa konferencja projektu GREEN-MAP, poświęcona polimerom biodegradowalnym i ich zastosowaniom w opakowaniach medycznych, mających na celu poprawę zrównoważonego rozwoju szpitali.

Wydarzenie zgromadziło ekspertów z różnych dziedzin, którzy omówili innowacje związane z "zielonymi" monomerami, zrównoważone metody polimeryzacji oraz przetwórstwa opracowanych materiałów.

Konferencja rozpoczęła się od powitania przez prof. Mirosławę El Fray, koordynatorkę projektu, oraz przedstawicieli władz Uczelni. Wykład otwierający konferencję dotyczył tematyki obniżenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych w zabiegach stomatologicznych. Kolejne sesje obejmowały prezentacje na temat monomerów pochodzenia odnawialnego oraz dodatków polimerowych o właściwościach antybakteryjnych.

Drugi dzień konferencji skupił się na ocenie cyklu życia produktów biodegradowalnych oraz przyszłości biopolimerów w przemyśle medycznym. W programie znalazła się również dyskusja panelowa oraz sesje posterowe, które umożliwiły wymianę doświadczeń między naukowcami i przedstawicielami przemysłu.

Tekst: dr Agnieszka Piegat

Zdjęcia: Aurelia Kołodziej WTiICh