Natura przyzwyczaiła nas do porządku: od zarania dziejów Ziemia wykonuje dokładnie ten sam obrót wokół Słońca z zegarmistrzowską dokładnością pochylając się – jakby z szacunkiem – przed swoją gwiazdą. Ruch ten ustala nam pory roku, które swoją specyfiką i kolejnością, determinują ziemskie życie. Ten doskonały mechanizm wszechobecnej, kołowej organizacji czasu zderza się z nieprzewidywalnym czasem liniowym zamkniętym w klamrze życia każdej istoty – od narodzin do śmierci.
Również w sztuce będącej zwierciadłem metafizycznej rzeczywistości oba porządki spotykają się w obrębie jednego dzieła. Każdy utwór muzyczny rodzi się wraz z pierwszym dźwiękiem i umiera z ostatnim, a powtarzalność napięć w podziale na takty, powroty motywów i fraz to echa kosmicznego, kołowego porządku.
Tegoroczna edycja tradycyjnego Misterium Kolędowego jawi się nam niczym fraktal. Zawierając w swojej naturze oba czasowe porządki staje się ogniwem łączącym muzyczne mikrostruktury z porządkiem wszechświata.
Potężne obsadowo, szczecińskie widowisko daje słuchaczom poczucie rytmicznej, wieloletniej ciągłości i powtarzalności, a klamra: narodziny-śmierć, w wyjątkowy sposób wpisuje się w koncepcję tegorocznego koncertu. Piętnaście lat temu, niespodziewanie przerwała się zbyt krótka linia życia wybitnego kompozytora – profesora Marka Jasińskiego. Jego zjawiskowe opracowania kolęd, które będą muzyczną treścią misterium, staną się punktem spotkania boskiej tajemnicy narodzin z refleksją nad przemijaniem człowieka, którego cząstka pozostała z nami w Jego dziełach.
Wykonawcy:
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie
Chór Collegium Maiorum ZUT w Szczecinie
Chór Słowiki 60
Szczecińscy instrumentaliści
Sandra Klara Januszewska – sopran
Przemysław Walich – recytacja
Szymon Wyrzykowski – dyrygent
Termin i miejsce:
sobota 25.01.2025 r., godz. 20:00
Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba w Szczecinie
WSTĘP WOLNY
Fot. Materiały prasowe CHAPS