Nasi naukowcy wśród Zachodniopomorskich Noblistów 20.10.2024 21:51

Czterech naukowców Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie nagrodzonych Zachodniopomorskimi Noblami 2023. Wyróżnienie dla wybitnych badaczy naszego regionu przyznawane jest od 23 lat w ośmiu kategoriach. 20 października 2024 r. statuetki wręczono podczas uroczystej gali w sali koncertowej Pałacu Ziemstwa Pomorskiego.

Tym razem Kapituła konkursu zdecydowała o uhonorowaniu naszych naukowców w kategoriach:

•  w dziedzinie nauk podstawowych - dr inż. Grzegorz Leniec z Katedry Fizykochemii Nanomateriałów, Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT. Dr Leniec wyróżnienie otrzymał za badania właściwości strukturalnych i magnetycznych innowacyjnych materiałów techniką elektronowego rezonansu paramagnetycznego. Jak oceniono: "Dr inż. określił strukturę i właściwości centrów emitujących światło w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni. Informacje te są istotne dla rozwoju katalizy i produkcji diod emitujących światło."
  •  w dziedzinie nauk rolniczych – Nobla otrzymała dr hab. inż. Wioletta Biel, prof. ZUT z Pracowni Żywienia Zwierząt i Żywności, Katedry Nauk o Zwierzętach Monogastrycznych, Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT za znaczący wkład w opracowanie naukowych podstaw żywienia psów. Uzasadniono, że prace prof. Biel "obejmowały badania różnorodnych surowców roślinnych i zwierzęcych pod kątem ich wartości żywieniowej i prozdrowotnej w diecie psów."
  •   w dziedzinie nauk artystycznych – Nobel powędrował do dr hab. inż. arch. Magdaleny Czałczyńskiej-Podolskiej, prof. ZUT oraz dra hab. inż. arch. Wojciecha Bala, prof. ZUT z Katedry Architektury Współczesnej, Teorii i Metodologii Projektowania, Wydziału Architektury. Nagrody przyznano za prace poświęcone promocji wizerunku Szczecina poprzez obiekty architektury oraz potrzeby kreacji i posiadania w przestrzeni miast ikon architektonicznych. Z uzasadnienia wiemy, że badania te szczegółowo poświęcono „zidentyfikowaniu budynków najbardziej popularnych (ikon architektonicznych), określeniu cech wyróżniających zidentyfikowane obiekty, wskazaniu zmian dokonujących się w czasie pod względem popularności ikon architektonicznych, określeniu zależności między promowaniem określonych budynków a kształtowaniem wizerunku miasta Szczecin oraz określeniu znaczenia ikon architektonicznych z punktu widzenia znaczenia dla krajobrazu miejskiego i budowy wizerunku miasta."

Serdecznie gratulujemy!

Fot. Robert Stachnik/Radio Szczecin, GS24.pl/ Andrzej Szkocki, ZUT