Informacje bieżące

Naukowcy ZUT opracowali innowacyjny sposób na produkcję węgla aktywnego z jednorazowych maseczek ochronnych 14.03.2024 08:10

W ciągu ostatnich lat maseczki jednorazowe stały się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Jednak ich powszechne użycie niesie za sobą nowe wyzwania związane z utylizacją, co staje się istotnym problemem dla środowiska. Maseczki, pod wpływem warunków atmosferycznych i promieniowania UV, ulegają rozpadowi na mikroskopijne cząstki. Mikroplastiki mogą przedostać się do gleby, wody i powietrza, wpływając negatywnie na zdrowie ludzi i środowisko.

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) postanowili odpowiedzieć na to wyzwanie, prezentując nowatorską metodę zagospodarowania jednorazowych masek ochronnych. Zespół naukowy z Katedry Inżynierii Materiałów Katalitycznych i Sorpcyjnych, pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Beaty Michalkiewicz i dr hab. inż. Joanny Sreńscek-Nazzal, prof. ZUT, we współpracy z badaczami – dr inż. Jarosławem Serafinem z Uniwersytetu w Barcelonie oraz doktorantką mgr Adrianną Kamińską, opracowali innowacyjne rozwiązanie, które w głównej mierze opiera się na specjalnej obróbce termicznej materiału i jego aktywacji. Proces obejmuje m.in. rozdrabnianie, suszenie, karbonizację w temperaturze od 400°C do 1000°C w obecności chemicznie obojętnego gazu oraz aktywację z wykorzystaniem środka chemicznego. Produktem końcowym jest węgiel aktywny, gotowy do zastosowań.

Węgiel aktywny to materiał wykorzystywany w różnych dziedzinach. Dzięki swojej mikroporowatej strukturze i dużej powierzchni właściwej, stanowi bardzo dobre narzędzie w walce z zanieczyszczeniami. Jego główne zastosowanie to oczyszczanie wody i powietrza, ponieważ skutecznie absorbuje substancje chemiczne, metale ciężkie i zanieczyszczenia.

Przyznany patent na ten wynalazek przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej to dowód uznania dla innowacyjności pomysłu naukowców z ZUT. Zaproponowane rozwiązanie może pomóc zredukować ilość odpadów z tworzyw sztucznych, a także przyczynia się do uzyskania wartościowego produktu końcowego.

fot. Aurelia Kołodziej/ZUT