Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z dnia 18 lutego 2025 r. tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa otrzymała dr hab. inż. Elżbieta Piesowicz.
Prof. dr hab. inż. Elżbieta Piesowicz jest absolwentką Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Szczecińskiej, gdzie studiowała technologię chemiczną. Po ukończeniu studiów pracowała jako technolog w Fabryce Kabli Załom S.A.
W międzyczasie została słuchaczką Studium Doktoranckiego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Szczecińskiej. Rozprawę doktorską wykonaną pod kierunkiem prof. Zbigniewa Rosłańca obroniła w 2007 r., otrzymując stopień doktora nauk chemicznych w zakresie technologii chemicznej.
W roku 2016 Decyzją Rady Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT otrzymała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa. Od początku swojej kariery naukowej pracuje na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, obecnie w Katedrze Technologii Materiałowych. Odbyła 6 staży naukowych i 2 przemysłowe w ośrodkach polskich i zagranicznych.
Prof. Piesowicz jest współautorką autorką ponad 70 artykułów naukowych związanych z problematyką wytworzenia oraz badaniem właściwości układów polimerowych, otrzymanych metodą polikondensacji in situ lub przez zmieszanie w stanie stopionym. Dodatkowo zajmowała się pracami związanymi z zagadnieniami recyklingu materiałowego- m.in. syntezą nowych materiałów polimerowych opartych na produktach glikolizy poużytkowego poli(tereftalanu-etylenu). Po uzyskaniu stopnia doktora tematyka jej prac skierowana była na wielofazowe układy polimerowe- kompozyty i nanokompozyty oparte na poliestrach i kopolimerach eterowo-estrowych z nanorurkami węglowymi, nanocząstkami o cechach magnetycznych i barierowych. Badała wpływ warunków syntezy i przetwórstwa nanokompozytów na morfologię, właściwości mechaniczne, elektryczne, magnetyczne i barierowe.
Po uzyskaniu habilitacji głównymi nurtami badawczymi prof. Piesowicz były badania nad opracowaniem receptur mieszanin/kompozytów elastomerowych wykorzystujących surowce odpadowe przeznaczonych do zastosowań technicznych; ocena właściwości innowacyjnych układów kompozytowych wykorzystujących synergię nowoczesnych napełniaczy haloizytowych (nanorurek), glinokrzemianów warstwowych oraz wodorotlenków i tlenków metali dedykowanych szczególnie na izolacje kabli elektrycznych oraz wytwarzanie i kształtowanie właściwości kopolimerów z udziałem alifatycznych segmentów na bazie polimeru kwasu mlekowego (PLA). Ostatnie prace związane były z otrzymywaniem biokompozytów z dodatkiem nanocząstek haloizytowych oraz opracowanie sposobu ich recyklingu przez kompostowanie z wykorzystaniem teorii białkowo-cukrowej kondensacji. Wyniki tych badań zostały częściowo skomercjalizowane.
Prof. Elżbieta Piesowicz jest współautorką jednego patentu europejskiego, czterech patentów oraz dwóch zgłoszeń krajowych. Była kierownikiem pięciu projektów i prac badawczo-rozwojowych oraz wykonawcą w 11 polskich i w międzynarodowych projektach badawczych.
Prof. Elżbieta Piesowicz wypromowała trzech doktorów i była recenzentem w 23 przewodach doktorskich i 5 habilitacyjnych. Jest przewodniczącą komisji programowej kierunku inżynieria materiałowa. Aktywnie uczestnicy w życiu oraz w promocji Uczelni i Wydziału.
Wolny czas lubi spędzać aktywnie w ogrodzie. Dwukrotnie wygrała konkurs „Cały Szczecin w kwiatach”.
Fot. Jerzy Muszyński/ZUT