3 lutego 2025 r. pierwszą w tym roku nominację profesorską otrzymał naukowiec Wydziału Elektrycznego ZUT pan dr hab. inż. Patryk Urban.
Prof. dr hab. inż. Patryk Urban jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej z 2004 r. Stopień doktora uzyskał na Eindhoven University of Technology (TU/e) w Holandii w 2009 r., a doktora habilitowanego na Politechnice Warszawskiej w 2017 r.
Badania prof. Urbana ukierunkowane są na podniesienie wydajności, niezawodności i bezpieczeństwa transmisji danych w światłowodowych sieciach dostępowych do zastosowań w obszarze stałego dostępu do sieci globalnej (np. FTTH, ang. Fiber To The Home) oraz sieci transportowych dla sieci mobilnych kolejnych generacji (4G, 5G). Zainteresowania prof. Urbana dotyczą technologii modułów nadawczo-odbiorczych i węzłów sieci na bazie fotoniki zintegrowanej, transmisji w łączach o zwielokrotnionej pojemności, wpływu zjawisk niepożądanych w transmisji optycznej oraz metod ich eliminacji, technik monitorowania sieci służących do wykrywania usterek w infrastrukturze światłowodowej oraz technik sensorycznych służących do detekcji warunków środowiskowych w otoczeniu telekomunikacyjnej infrastruktury światłowodowej. Do bieżących zainteresowań prof. Urbana należą również metody dystrybucji klucza optycznego w sieciach dostępowych na potrzeby bezpiecznej komunikacji.
Projekty, w których prof. Urban brał udział w ramach programów krajowych, europejskich oraz projektów dot. bezpośredniej współpracy akademicko-przemysłowej, były zorientowane na prace o średnim i wysokim stopniu zaawansowania technologicznego i angażowały partnerów naukowych oraz oddziały badawcze firm z krajów europejskich, USA, Kanady, Brazylii. W dotychczasowej karierze prof. Urban współpracował m.in. z Nokia Bell Labs, Adtran, British Telecom, Telenor, III-V Lab, Icotera, Genexis, TNO, Orange Innovation, Fiberhost, Lund University, McGill University, Pontifical Catholic University of Rio de Janeiro, KTH Royal Institute of Technology, Budapest University of Technology and Economics.
Prof. Urban jest autorem około 100 publikacji w czasopismach naukowych głównie w wydawnictwie IEEE i OSA/Optica oraz na kluczowych konferencjach naukowych o zasięgu światowym (kraje europejskie, USA, kraje Ameryki Południowej, Chiny), a także autorem ok. 50 udzielonych patentów międzynarodowych. Wybrane rezultaty jego prac uzyskały międzynarodowy rozgłos również dzięki zaprezentowaniu ich na forach standaryzacyjnych m.in. działającej w ramach ONZ International Telecommunication Union (ITU) czy Full Service Access Networks (FSAN).
Prof. Urban jest recenzentem w najwyżej punktowanych czasopismach o ugruntowanej pozycji w środowisku naukowym: IEEE i OSA/Optica. Jest członkiem komitetów naukowych i organizacyjnych różnych wydarzeń ze szczególnym wyróżnieniem European Conference on Optical Communications – jednej z dwóch najważniejszych i największych na świecie konferencji w branży.
Prof. Urban był promotorem i opiekunem 24 dyplomantów i praktykantów, recenzentem w 7 przewodach doktorskich (Hiszpania, Belgia, Szwecja, Polska) oraz 2 przewodach habilitacyjnych.
Obecnie prof. Urban jest także konsultantem ds. rozwoju technologii i biznesu w obszarze fotoniki dla firm technologicznych m. in.: Nevomo IOT, SeQure Quantum, Quantum Optical Technologies. Jest ekspertem w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju ds. oceny wniosków projektowych. Był współzałożycielem Wave General – firmy wspierającej rozwój kariery w branży fotonicznej.
Od 2006 r. prof. Urban jest aktywnym członkiem Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), w tym m. in. założycielem i wieloletnim przewodniczącym zarządu IEEE Photonics Sweden m.in. wspierającym ruch IEEE Women in Engineering, przewodniczącym IEEE Photonics Poland, reprezentantem Europy Środkowo-Wschodniej w różnych organach IEEE, a także wiceprzewodniczącym Polskiego Komitetu Optoelektroniki w ramach Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP).
Po obronie pracy magisterskiej prof. Urban przez wiele lat pracował w instytucjach zagranicznych: TU/e w Holandii (pracownik naukowy, 2005-2009), Scuola Superiore Sant'Anna we Włoszech (post-doc., 2009-2010) oraz w dziale badań firmy Ericsson AB w Szwecji (inżynier badań, 2010-2018). Od 2019 r. jest pracownikiem Wydziału Elektrycznego ZUT, opiekunem pracowni Optycznych Teleinformatycznych Sieci Odniesienia, sprawuje opiekę nad kołem naukowym 3W, a od 2024 r. jest kierownikiem Katedry Telekomunikacji i Fotoniki, przy której działa zespół pracowni tworzących Laboratorium Technologii Teleinformatycznych i Fotoniki (foton.zut.edu.pl).
Więcej informacji dot. prof. Patryka Urbana: www.linkedin.com/in/patrykurban/.
Fot. Kamila Kozioł/ZUT