Nowe laboratorium dźwięku za pół miliona złotych na ZUT 15.07.2024 11:01

Laboratorium dźwięku immersyjnego otwarto na ZUT. Obiekt naukowo-badawczy kosztem 500 tys. zł powstał na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie przy ul. 26 Kwietnia.

Dźwięk immersyjny to taki, który dociera do słuchacza ze wszystkich możliwych kierunków, stwarzając wrażenie, że jest się w samym centrum wydarzenia. O taką technologię oparta jest warstwa dźwiękowa współczesnych systemów multimedialnych. Ich zadaniem jest pełne odzwierciedlenie zjawisk akustycznych występujących w rzeczywistości.

Prowadzenie badań na wysokim poziomie w zakresie percepcji i generacji dźwięku immersyjnego wymaga posiadania zaadaptowanego akustycznie laboratorium, wyposażonego w wielokanałowy system odtwarzania dźwięku, oparty o możliwie najnowocześniejsze urządzenia głośnikowe. System odsłuchowy w konfiguracji 7.1.4 (siedem systemów głośnikowych otaczających słuchacza w płaszczyźnie poziomej, jeden system subniskotonowy, cztery systemy sufitowe) na bazie koaksjalnych monitorów aktywnych Genelec One wraz ze stacją roboczą DAW (Digital Audio Workstation) jest sercem naszego laboratorium spełniającym ten warunek. Na wyposażeniu pomieszczenia znajduje się również zestaw specjalistycznych mikrofonów, słuchawek oraz sonda natężeniowa Microflown. Aby mieć możliwość kontrolowania ewentualnych zniekształceń dźwięku, powodowanych kompresją i dekompresją, umieszczono tam również wysokiej klasy dwukanałowy analizator audio renomowanej firmy Audio Precision.

Studio ma powierzchnię ok. 30 m2. Adaptacja akustyczna laboratorium została wykonana z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów, gwarantujących optymalny czas pogłosu. Ściany wytłumione są materiałem o współczynniku absorbcji odpowiednim dla pomieszczeń monitoringu audio. Certyfikowane kotary okienne, wykładzina podłogowa oraz panele sufitowe skutecznie eliminują zakłócenia akustyczne.

Z laboratorium będą korzystać pracownicy, a także studenci wszystkich kierunków Wydziału Elektrycznego ZUT.

Fot. Kamila Kozioł/ZUT