Dr hab. inż. Piotr Sulikowski, prof. ZUT, specjalista w dziedzinie sztucznej inteligencji i interakcji człowiek–komputer, został powołany do Komitetu Sterującego programu INFOSTRATEG, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Program, z budżetem 840 mln zł, ma na celu rozwój zaawansowanych technologii informacyjnych, telekomunikacyjnych i mechatronicznych, ze szczególnym uwzględnieniem sztucznej inteligencji, blockchain oraz uczenia maszynowego.
INFOSTRATEG to jeden z kluczowych instrumentów krajowej polityki naukowej i innowacyjnej w obszarze zaawansowanych technologii informacyjnych. Integruje środowiska naukowe, gospodarcze i administracyjne wokół strategicznych wyzwań rozwojowych. Ten program strategiczny przyczynia się do rozwoju polskiego potencjału badawczego w obszarze sztucznej inteligencji i przewiduje dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych w zakresie badań podstawowych, przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych i prac przedwdrożeniowych. Komitet Sterujący pełni w nim fundamentalną rolę, wyznaczając kierunki realizacji, biorąc udział w ocenie projektów oraz nadzorując osiąganie celów o znaczeniu systemowym.
Dr hab. inż. Piotr Sulikowski, prof. ZUT, to informatyk i ekonomista, który kieruje zespołem badawczym Customer Intelligence Research Group. Jest autorem licznych publikacji naukowych oraz inicjatorem programów mentoringowych wspierających młode talenty naukowe – lokalnej „Szkoły Orłów” oraz ogólnopolskiego „TopMinds”. Jego doświadczenie obejmuje także zarządzanie komercyjnymi projektami IT i B+R oraz staż w IBM TJ Watson Research Center w Nowym Jorku. Prof. Sulikowski wspierał rozwój polityki innowacyjnej jako ekspert ds. nowych technologii w Kancelarii Prezydenta RP oraz członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Kształcił się na renomowanych uczelniach, takich jak Stanford University, University of Groningen i University College London.
Więcej informacji o programie INFOSTRATEG można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: www.gov.pl/web/ncbr/infostrateg.