Prestiżowa nagroda dla naszego Naukowca 03.06.2024 14:56

Medal prof. Wacława Żenczykowskiego odebrał w poniedziałek 20 maja 2024 r., podczas otwarcia międzynarodowej konferencji naukowo-technicznej Awarie Budowlane w Międzyzdrojach, dr hab. inż. Adam Zieliński, prof. ZUT z WBiIŚ. Wyróżnienie wręczyli Przewodnicząca Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa prof. dr hab. inż. Maria Kaszyńska, Przewodniczący Komitetu Naukowego PZiTB prof. dr hab. inż. Cezary Madryas i Przewodniczący Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak.

Laureatem nagrody może być wyłącznie jeden naukowiec w danym roku kalendarzowym, którego osiągnięcia poparte realizacjami lub badaniami, stanowią pomost do bezpośredniego wykorzystania w praktyce budowlanej. Nagroda wręczana jest naukowcom ze stopniem doktora habilitowanego inżyniera za wybitne osiągnięcia. Dr hab. inż. Adam Zieliński, prof. ZUT wyróżnienie otrzymał za „opracowanie autorskich metod pomiaru i interpretacji mechanizmu rozwoju odkształceń skurczowych kompozytów cementowych nowej generacji, przedstawionych w cyklu publikacji popartym patentami”.

Wyróżnienie przyznawane jest od 1965 roku. W tym czasie odebrało ją 3 naukowców z naszej Uczelni: Dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej w latach 1984 - 1990 prof. Zbigniew Mielczarek w 1978 r., wieloletni Rektor Politechniki Szczecińskiej, potem ZUT, prof. Włodzimierz Kiernożycki w 1995 r., oraz Dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT w latach 2012 - 2020 i Przewodnicząca Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa prof. Maria Kaszyńska w 2005 r.

Serdecznie gratulujemy!

Fot. Kamila Kozioł/ZUT