Informacje bieżące

Profesor Maciej J. Nowak z Wydziału Ekonomicznego ZUT podjął współpracę z kolejnym komitetem PAN 15.01.2025 12:18

W dniu 10 stycznia 2025 r. prof. Maciej Nowak dołączył do Zespołu ds. Zmian Krajobrazu przy Komitecie Nauk Geograficznych Polskiej Akademii Nauk.  Jednym z celów zespołu ma być przygotowanie interdyscyplinarnego raportu nt. stanu i zmian krajobrazów Polski, w różnych ujęciach problemowych, przedmiotowych i terytorialnych, z udziałem badaczy reprezentujących nauki przyrodnicze, społeczne i humanistyczne.

Komitet Nauk Geograficznych został powołany w 1952 roku i jest jednym z 12 komitetów naukowych Wydziału III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi PAN. Zakresem zainteresowań badawczych obejmuje całość nauk geograficznych, w szczególności geografię fizyczną, geografię ekonomiczną i społeczną, geografię regionalną i kartografię.

Poza powyższą współpracą prof. Nowak aktywnie działa w Komitecie Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN oraz w Komitecie ds. Kryzysu Klimatycznego PAN. W ramach pierwszego z wymienionych komitetów aktualnie pracuje nad organizacją posiedzenia plenarnego na temat zmian w prawie planowania przestrzennego. Koordynuje również opracowanie licznych materiałów tzw. reflection paper KPZK PAN. Ostatnio w ten sposób koordynował prace nad materiałem dotyczącym wyzwań związanych ze sporządzaniem strategii rozwoju na szczeblu lokalnym: kpzk.pan.pl/images/reflection_papers/Relection%20Paper%2010.pdf Aktywność prof. Nowaka w roku 2024 obejmowała organizację 4 posiedzeń oraz koordynowanie prac związanych z przygotowaniem trzech podobnych publikacji.

Z kolei w ramach Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego prof. Nowak aktualnie zajmuje się problematyką miejskich planów adaptacji, które po zmianach ustawowych z grudnia 2024 r. muszą być uchwalane w nowej formule w różnych miastach. Istniejący od 2023 r. Komitet, jako jeden z komitetów problemowych przy Prezydium PAN, ma za zadanie informować społeczeństwo i władze o zagrożeniach związanych ze zmianą klimatu oraz proponować rozwiązania służące jej ograniczeniu i dostosowaniu się do niej.

Fot. Materiały prasowe PAN