W dniach 21-23 stycznia 2025 r. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie gościł ponad czterdziestu reprezentantów uczelni wyższych zrzeszonych w aliansie EUNICoast powstałym w ramach inicjatywy Uniwersytetów Europejskich. Wśród obecnych znaleźli się goście z tak odległych zakątków jak Azory, Baleary czy Antyle Francuskie.
EUNICoast – Uniwersytet Europejski wysp, portów i terytoriów nadmorskich to alians 12 uczelni z 11 krajów. Spotkanie rektorów oraz członków komitetu sterującego w Szczecinie miało na celu przede wszystkim określenie zasad oraz harmonogramu współpracy w ramach siedmiu pakietów roboczych, z uwzględnieniem kamieni milowych i przewidywanych rezultatów.
Ważnym punktem obrad komitetu sterującego było omówienie zagadnień dotyczących zarządzania projektem, w tym sposobów rozliczania i raportowania pomiędzy partnerami oraz do Komisji Europejskiej. Ustalono również kanały upowszechniania aktualności o projekcie oraz sposoby komunikacji wewnątrz konsorcjum. Spotkanie rektorów skupione było natomiast na prezentacji specyfiki poszczególnych uczelni i ich założeń rozwojowych uwzględniających strategię działania EUNICoast.
Zagraniczni goście ZUT mieli również możliwość zwiedzania wybranych laboratoriów Uczelni ściśle związanych z tematyką projektu. Partnerzy EUNICoast odwiedzili Wydział Techniki Morskiej i Transportu, a w nim Laboratorium badań modelowych Katedry Mechaniki Konstrukcji z największą w kraju drukarką 3D. Zaprezentowano wydrukowany na niej model, a także basen modelowy do badań właściwości hydrodynamicznych jednostek i ich napędów. Na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa goście obejrzeli bogatą ekspozycję muzeum ichtiologicznego oraz pracownię anatomopatologii ryb. Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa w Katedrze Odnawialnych Źródeł Energii zaprezentował technologię wytwarzania nowego odnawialnego źródła energii opartego na wykorzystaniu mikroalg do produkcji paliwa.
Partnerzy EUNICoast dążą do zwiększenia mobilności studentów i naukowców oraz umiędzynarodowienia środowisk akademickich skupiając się na rozwoju współpracy w obszarach niebieskiej gospodarki w obiegu zamkniętym, logistyki portowej, ochrony dziedzictwa kulturowego, czy zrównoważonej energetyki.
Jednym z narzędzi wspomagających te działania będzie wirtualny campus, za którego opracowanie odpowiedzialny jest ZUT.
Więcej informacji o EUNICoast na stronie aliansu: www.eunicoast.eu
Fot. Kamila Kozioł i Katarzyna Sokolik oraz archiwa prywatne