W głosowaniu przeprowadzonym 25 listopada wybrano skład Rady Uczelni Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie na kadencję 2025 – 2028.
Z grona siedmiu zgłoszonych kandydatów, w tym trojga niebędących członkami wspólnoty Uczelni, senatorowie w pierwszej turze głosowania wyłonili członków Rady Uczelni w składzie:
1. Michał Broda
2. Hanna Mojsiuk
3. Marcin Pawłowski
4. Prof. dr hab. inż. Jolanta Baranowska
5. Prof. dr hab. Jolanta Kiełpińska
6. Prof. dr hab. inż. Danuta Szczerbińska
Przedstawiamy biznesowe i naukowe sylwetki nowych członków Rady Uczelni ZUT w Szczecinie.
Pan Michał Broda (ur. 20.09.1980 r. w Koszalinie) mieszka w Dobrym koło Koszalina, jest szczęśliwym mężem i ojcem dwóch córek. W 2004 roku ukończył studia magisterskie na kierunku biotechnologia na Akademii Rolniczej w Szczecinie. Swoją karierę zawodową związał z Pomorsko Mazurską Hodowlą Ziemniaka Sp. z o.o. w Strzekęcinie, gdzie rozpoczął pracę w 2005 roku. Obecnie pełni funkcję Prezesa Zarządu, wcześniej zaś kierował Działem Hodowli, nadzorując prace związane z produkcją nasienną i rozwojem nowych odmian ziemniaków.
Posiada bogate doświadczenie i umiejętności, które rozwijał również podczas studiów podyplomowych z Zarządzania Przedsiębiorstwami Rolniczymi w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Hodowli Roślin i Nasiennictwa na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. W 2019 roku rozpoczął naukę w Szkole Doktorskiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, zakończoną w 2024 roku uzyskaniem stopnia doktora nauk rolniczych.
Zaangażowany w działalność na rzecz wsi i rolnictwa, wraz z rodziną prowadzi 80-hektarowe gospodarstwo rolne. W 2022 roku został wybrany przez rolników na ich przedstawiciela w Radzie Nadzorczej Przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskiego „PZZ” w Stoisławiu S.A. Prywatnie od wielu lat oddaje honorowo krew i w 2023 roku otrzymał odznakę „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.
Pani Hanna Mojsiuk – Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, Prezes Unii Izb Łaby i Odry, Prezes Zarządu Fundacji Kongres Morski, Wiceprezes Zarządu Mercedes-Benz Mojsiuk, Członkini Zarządu rodzinnej firmy Grupy Mojsiuk (Peugeot Mojsiuk Motor, Honda Mojsiuk Auto, Centrum Blacharsko-Lakiernicze Mojsiuk).
Ukończyła prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Absolwentka studiów podyplomowych Wydziału Ekonomicznego Politechniki Koszalińskiej. Członkini Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Szczecin, Konwentu Wydziału Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej oraz Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego.
Ważna jest dla niej społeczna odpowiedzialność biznesu, dlatego niezwykle często angażuje się w liczne działania charytatywne. Inicjatorka wielu wydarzeń dla biznesu, w tym flagowego już Balic Ekonomic Congress czy #BusinessContact. Zwolenniczka silnego związku nauki i biznesu, co zaowocowało licznymi konferencjami z udziałem przedstawicieli świata nauki i biznesu oraz konkursów dla studentów.
Pan Marcin Pawłowski jest doświadczonym menedżerem z 20-letnim stażem w bankowości oraz zarządzaniu ludźmi. Przez ten okres był odpowiedzialny za wiele strategicznych oraz kluczowych inicjatyw biznesowych. Przez 10 lat jako Menedżer B-1 odpowiadał za rozwój biznesu w kluczowych Segmentach Klientów Banku oraz za współpracę z wieloma partnerami na rynku. Osiągane wyniki oraz wzrost udziału w rynku w zarządzanych przez niego liniach biznesowych pozwalały realizować cele Banku Santander.
Od 4 lat z sukcesami zarządzam dwoma spółkami – Polską Fundacją Przedsiębiorczości, która jest największym operatorem w dystrybucji środków unijnych oraz największą firmą szkoleniową w Polsce, oraz Polfund SA – największym komercyjnym funduszem poręczeń kredytowych.
Umiejętności menedżerskie oraz łatwość komunikacji sprawiały, że był jednym z najbardziej rozpoznawanych Liderów Banku. Wielokrotnie był Mentorem dla młodych pracowników oraz inspiracją dla swoich kolegów i koleżanek. Stale wspierał w swoich działaniach rozwój wolontariatu pracowniczego oraz wiele inicjatyw CSR.
Pani prof. dr hab. inż. Jolanta Baranowska pracuje w Katedrze Technologii Materiałowych Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki. Jest absolwentką Politechniki Szczecińskiej (inżynieria materiałowa) oraz Studiów Mastère Specialise (w języku francuskim) – Zarządzanie systemami przemysłowymi. W 2001 roku uzyskała tytuł doktora w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn, a w w 2007 doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria materiałowa specjalność: inżynieria powierzchni na Politechnice Częstochowskiej. Od 2013 roku jest profesorem nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa.
Głównym obszarem zainteresowań naukowych pani profesor są technologie inżynierii powierzchni, przede wszystkim plazmowej i gazowej obróbki powierzchniowej, nakładania powłok metodami fizycznymi w kontekście poprawy trwałości eksploatacyjnej części maszyn. Jest twórczynią szkoły naukowej specjalizującej się w technologiach obróbki powierzchniowej stali odpornej na korozję. Autorką i współautorką ponad 100 prac publikowanych w kraju i za granicą, w tym 4 książek. Brała udział w realizacji ponad 20 projektów badawczych i wdrożeniowych (w 11 jako kierownik), w tym 3 projektów międzynarodowych.
Odbyła wiele staży naukowych i dydaktycznych m.in. w Universidad Politecnica de Valencia w Hiszpanii jako stypendystka prestiżowego europejskiego programu Marii Curie (12 miesięcy), w University of Cambridge jako beneficjentka stypendium Wasilewskiego przyznanego przez Clare Hall College (3 miesiące), w firmie Philips w Eindhoven w Holandii (2 miesiące), Universität Kassel (2 miesiące) czy w CSIC (Rada Wyższa Badań Naukowych) w Madrycie (5 miesięcy).
Jest długoletnim członkiem zespołów eksperckich Komisji Europejskiej gdzie pełniła m.in. funkcje chairmana, jest członkiem Strategic Expert Group (SEG) programu M-ERANET, wieloletnim członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego, członkiem Polskiego Towarzystwa Próżniowego.
Pani profesor jest nauczycielem akademickim z ponad 30-letnim stażem, od lat angażuje się w działalność na rzecz poprawy jakości procesu kształcenia na Wydziale m.in. jako współorganizator i kontraktor programów dydaktycznych Tempus (1994-1997, 1999-2001), członek ministerialnego zespołu Promotorów Bolońskich (2005-2006), wicedyrektor instytutu ds. dydaktycznych (2006-2016) oraz członek komisji programowych studiów realizowanych na WIMiM. Odbyła wiele staży dydaktycznych m.in. w Universidad Politecnica de Valencia w Hiszpanii (łącznie 6 miesięcy) i w Hochschule für Angewandte Wissenschaften Hamburg (2 miesiące).
Prof. Baranowska pełniła i pełni szereg funkcji na Wydziale i Uczelni: zastępcy dyrektora Instytutu Inżynierii Materiałowej ds. dydaktyki (2006-2016), dyrektora Uczelnianego Centrum Doradczo-Szkoleniowego ds. Akredytacji, Certyfikacji i Systemów Jakości (2001-2014), kierownika Laboratorium Inżynierii Powierzchni i Badania Właściwości Eksploatacyjnych Materiałów (2008-2012), kierownika Zakładu Metaloznawstwa i Odlewnictwa (2012-2020), dyrektora Instytutu Inżynierii Materiałowej (2016-2020) oraz kierownika Katedry Technologii Materiałowych (2020-2024). Od września 2024 pełni funkcję prodziekana ds. organizacji i rozwoju WIMiM.
Była inicjatorką powstania w Instytucie Inżynierii Materiałowej Biocentrum – centrum badań nad materiałami do zastosowań medycznych, które uzyskało w 2004 r. status Polskiego Centrum Doskonałości, oraz Laboratorium Inżynierii Powierzchni i Badania Właściwości Eksploatacyjnych Materiałów. Z jej inicjatywy pozyskano środki inwestycyjne na nowoczesne wyposażenie badawcze i technologiczne Laboratorium oraz Centrum.
Była i jest członkiem wielu zespołów opracowujących strategię rozwoju: Politechniki Szczecińskiej (2007-2008), Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (2009-2012), Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki (2012-2013, 2021-2024), dyscypliny Inżynieria Mechaniczna (od 2024) oraz członkiem zespołów ds. monitorowania procesu wdrażania strategii rozwoju ZUT.
W 1996 r. ukończyła roczne francuskie studium podyplomowe w zakresie zarządzania systemami przemysłowymi. Jako stypendystka programu SIMS (Wsparcie zarządzania infrastrukturą badawczą) finansowanego ze środków NCBiR w okresie 2013-2015 odbyła kilkanaście szkoleń z zakresu zarządzania i komercjalizacji wyników badań, w tym w ramach staży w firmie IBM w USA, w Technische Universität Dresden i Instytucie Fraunhofera w Lipsku. W 2023 r. była beneficjentem programu „Liderzy w zarządzaniu uczelnią” finansowanego przez MNiE. Za swoją działalność naukową, organizacyjną i dydaktyczną otrzymała kilkadziesiąt nagród Rektora oraz została wyróżniona między innymi Medalem Edukacji Narodowej.
Pani prof. dr hab. Jolanta Kiełpińska jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym naszej Uczelni od 2001 roku, pracuje w Katedrze Bioinżynierii Środowiska Wodnego i Akwakultury Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT w Szczecinie. Pani profesor wykłada na kierunkach takich jak: mikrobiologia, ichtiologia i akwakultura oraz technologia żywności i żywienia człowieka. Jest także wykładowcą na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. W 2018 roku została laureatem w konkursie „Zachodniopomorskie Noble” w dziedzinie nauk rolniczych. Jest również tłumaczem symultanicznym języka niemieckiego oraz biegłym sądowym II kadencji przy Sądzie Okręgowym w Szczecinie.
Od samego początku kariery naukowej prowadzi intensywną współpracę z szeregiem zagranicznych ośrodków naukowych, w tym Rządowym Instytutem Chorób Wirusowych Zwierząt (FLI, Riems, Niemcy), Instytutem Ekologii Wód i Rybactwa Śródlądowego (IGB, Berlin, Niemcy) oraz Państwowym Uniwersytetem w Hong Kongu (Chiny). W następstwie tej współpracy Pani Profesor wypromowała trzech doktorów, w tym jednego z Vinh University w Wietnamie. Jest autorem/współautorem ponad stu publikacji, w tym ponad pięćdziesięciu z listy filadelfijskiej, często współtworzonych w międzynarodowych zespołach badawczych.
Profesor Jolanta Kiełpińska pełniła funkcje kierownika prac badawczych w kilku projektach finansowanych ze źródeł zewnętrznych, mających wpływ na handel rybami i innymi owocami morza. Ścisła współpraca z Izbą Administracji Skarbowej w Szczecinie umożliwiła implementację technik służących do wykrywania fałszerstw deklaracji celnych i przyczyniła się do minimalizacji możliwości podmian handlowych oraz zaniżania stawek celnych podczas odpraw granicznych.
Inne projekty związane były z wypracowaniem metodologii szybkiej detekcji chorób ryb o etiologii wirusowej, które to były powodem bankructwa wielu gospodarstw karpiowych zarówno w Polsce jak i w całej Europie.
Ponadto, Pani Profesor Jolanta Kiełpińska pełni następujące funkcje poza Uczelnią macierzystą:
• redaktor tematyczny międzynarodowego czasopisma naukowego ACTA ICHTHYOLOGICA AT PISCATORIA (IF 0.928),
• redaktor tematyczny międzynarodowego czasopisma naukowego FISHES (IF 2.117),
• redaktor tematyczny międzynarodowego czasopisma naukowego VIRUSES (IF 5.048),
• członek grupy eksperckiej ds. Partnerstw Europejskich Programu Ramowego Horyzont Europa powołanej przez MNiSW,
• ekspert w grupie doradczej do partnerstwa „Climate neutral, sustainable and productive blue economy” w Programie Horyzont Europa przy NCBiR
• ekspert w Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO ds. Kontroli Żywności w Imporcie i Eksporcie oraz Systemów Certyfikacji (CCFICS),
• przedstawiciel ZUT w konsultacjach społecznych do projektu budowy i eksploatacji morskiej farmy wiatrowej „Baltic Eagle” w granicach niemieckiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego,
• członek Zespołu ds. Integracji Działań Diagnostycznych COVID-19 na terenie województwa zachodniopomorskiego (od kwietnia 2020) powołanego przez Wojewodę Zachodniopomorskiego,
• doradca Wojewody Zachodniopomorskiego podczas posiedzeń sztabów kryzysowych (katastrofa ekologiczna na Odrze, powodzie).
Pani prof. dr hab. inż. Danuta Szczerbińska po ukończeniu w 1988 r. studiów na kierunku zootechnika podjęła pracę w Akademii Rolniczej w Szczecinie. W 1995 roku uzyskała stopień doktora w dyscyplinie zootechnika, w 2002 roku stopień doktora habilitowanego, a w roku 2011 tytuł profesora w dziedzinie nauk rolniczych. Z Uczelnią związała całe swoje życie zawodowe, przechodząc wszystkie szczeble awansu, od asystenta stażysty do profesora. Obecnie jest kierownikiem Katedry Nauk o Zwierzętach Monogastrycznych na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt.
Pani Profesor opublikowała ponad 160 prac naukowych, w tym niespełna 90 to oryginalne prace twórcze. Za najważniejszą należy uznać publikację o mechanizmach rozwojowych kończyn u Archeoazurów,, która w 2013 r. ukazała się w czasopiśmie „Nature”. Jest także współautorem dwóch monografii naukowych, książki a także podręcznika akademickiego. Współorganizowała pięć konferencji naukowych, z których trzy miały zasięg międzynarodowy.
Pani Profesor uczestniczy w życiu organizacyjnym Wydziału, Uczelni i środowiska naukowego. Pełniła funkcję dziekana Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt w latach 2005-2008. Brała udział w pracach różnych zespołów kolegialnych, m.in: Komitetu Nauk Zootechnicznych PAN, zespołu ekspertów ds. ewaluacji jednostek naukowych, zarządu PO Światowego Stowarzyszenia Wiedzy Drobiarskiej, przewodniczyła komisjom uczelnianym i wydziałowym. W bieżącej kadencji była członkiem Rady Uczelni ZUT.
Spośród licznych odznaczeń i nagród jakie Pani Profesor Danuta Szczerbińska otrzymywała w okresie trzydziestu sześciu lat pracy do najważniejszych zalicza Nagrodę Wojewody Szczecińskiego za Zasługi dla Nauki i Postępu, Srebrny Krzyż Zasługi oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej. Jako młody pracownik nauki otrzymała także Medal Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego Amicus Scientiae et Veritatis. Natomiast w 2013 r. Zachodniopomorskiego Nobla za badania nad biologią, użytkowością rozpłodową oraz rozwojem embrionalnym emu.
Fot. Kamila Kozioł, M. Dolata oraz archiwa prywatne kandydatów