Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły 12.03.2020 12:56

Dział Kadr informuje, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8 roku życia i są objęci ubezpieczeniem chorobowym.

Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują z tytułu opieki nad chorym dzieckiem do lat 14. Z zasiłku można korzystać nie dłużej, niż do dnia poprzedzającego 8 urodziny dziecka. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można uzyskać poprzez bezzwłoczne powiadomienie bezpośredniego przełożonego (drogą mailową lub telefonicznie) o przewidywanym okresie nieobecności oraz złożenie oświadczenia w Dziale Kadr (wzór oświadczenia do pobrania (format:  docx, rozmiar:  13,34 kB)). Oświadczenie może zostać dostarczone po okresie zasiłkowym. Wypłacenie zasiłku jest uzależnione od złożenia oświadczenia.

W przypadku kiedy dziecko uczęszczające do szkoły ukończyło 8 rok życia, usprawiedliwieniem nieobecności w pracy jest zaświadczenie lekarskie, wystawione na druku ZUS ZLA, określające termin niezdolności do pracy, w związku z opieką nad dzieckiem chorym (zgodnie z ustawą z dnia 25.06.1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 645 ze zm.).