Aktualności

“Fokooporne” klatki do połowu ryb powstały na ZUT 01.09.2023 14:27

Naukowcy ZUT w Szczecinie z zachodniopomorskimi rybakami walczą o utrzymanie bioróżnorodności Bałtyku.

 

O te badania naukowcy z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT w Szczecinie zabiegali od kilku lat.  

Do końca tego roku realizowany będzie pilotażowy projekt opracowania i zastosowania w wodach morskich i śródlądowych systemu innowacyjnych pułapek do połowu ryb. 

Zaprojektowane przez naszych naukowców klatki mają pomóc rybakom w łowieniu konkretnych gatunków i jednocześnie uniemożliwić niszczenie tych, które są np. pod ochroną. Tak się dzieje obecnie bardzo często, ponieważ sieci wyjmowane są z wody poprzez "ciągnięcie", a wtedy ryby, których łowić w danym okresie nie wolno, są przypadkowo zabijane. 

Narzędzia badaczy ZUT-u mają też utrudnić drapieżnikom, np. fokom szarym, wykradanie z sieci złowionych okazów. Ssaki te, będące pod ochroną, notorycznie niszczą połowy naszych rybaków. 

Projekt, którego koszt wynosi 2 mln zł, zakłada blisko 600 rejsów na Bałtyku (okolice Darłowa) na ponad 20 jednostkach. Klatki rozkładane będą także na Jeziorze Ińsko oraz Zalewie Szczecińskim i Jeziorze Dąbie. 

Zadanie realizowane jest pod kierownictwem profesora Przemysława Czerniejewskiego na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT (od strony naukowej) oraz przez konsorcjum Darłowskiej Grupy Producentów Ryb i Armatorów Łodzi Rybackich sp. z. o.o. w Darłowie (Lider).

 

fot. Darłowska Grupa Producentów Ryb