Aktualności

Idziemy w kierunku gospodarki wodorowej. Nasz Uniwersytet zaangażowany w utworzenie ogromnej inwestycji na Pomorzu Zachodnim 28.11.2022 15:01

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny znalazł się w gronie sygnatariuszu listu intencyjnego na rzecz budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. Tym samym nasza uczelnia wyraziła wolę nawiązania współpracy oraz podjęcia działań zmierzających do budowy i rozwoju gospodarki wodorowej, ze szczególnym uwzględnieniem woj. zachodniopomorskiego. To kolejna inicjatywa z obszaru budowy gospodarki wodorowej, w którą angażuje się Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny – uczelnia dla zielonego przemysłu.

 

Wydarzenie zorganizowano z inicjatywy Zbigniewa Boguckiego, wojewody zachodniopomorskiego na Wydziale Elektrycznym przy ul. 26 Kwietnia. W uroczystości wzięli udział m.in. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w resorcie klimatu oraz Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. OZE. Naszą uczelnię reprezentował prof. Jacek Wróbel, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, kolegium rektorsko-dziekańskie, członkowie senatu oraz naukowcy.

Jak podkreśliła minister klimatu i środowiska, powołanie Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej świadczy o wzroście zainteresowania produkcji wodoru w Polsce.

Dolina wodorowa w Szczecinie jest już faktem, a podpisane dziś dokumenty pozwolą tylko na jeszcze większy rozwój tego sektora w regionie – zaznaczyła.

Minister Anna Moskwa wyjaśniła również, że współpraca strony rządowej z przedstawicielami branży energetycznej, świata nauki i organizacji pozarządowych jest kluczowa dla rozwoju tego regionu.

Zachodniopomorskie to region skazany na sukces w produkcji wodoru. Jednak powodzenie doliny zależy także od współpracy, a jej powołanie pozwoli na przygotowanie wielu projektów wodorowych. Jak patrzymy na transformację i projekty wodorowe nie obawiamy się wyzwań technologicznych i finansowych. Tu mówimy często o kadrach, dlatego apelujemy o dobrą współpracę z administracją, uczelniami, branżą naukową czy przemysłem – powiedziała.

Rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w swoim wystąpieniu podkreślił, że nasi absolwenci to wykwalifikowane kadry dla zielonego przemysłu, a specjalizacje uczelni są ściśle powiązane ze Szczecinem i województwem zachodniopomorskim.

Specyfika Pomorza Zachodniego w połączeniu z kompetencjami naszych naukowców powodują, że doskonale rozumiemy wyzwania klimatyczne zarówno w kontekście przemysłowym, jak i środowiskowym. Najważniejszym współpracownikiem człowieka w fabryce przyszłości jest i będzie robot. W ramach badań, które prowadzimy m.in. modernizujemy maszyny i urządzenia pod kątem automatyki, projektujemy systemy telekomunikacyjne i energetyczne. Opracowujemy sieci przesyłu energii wykorzystujące bufor wodorowy oraz nowe generacje napędów elektrycznych.

Rektor Wróbel, zaznaczył również, że do skutecznego funkcjonowania doliny, niezbędne będą dalsze badania naukowe obejmujące ekologiczne technologie oraz współpraca z otoczeniem gospodarczym.

Większość badań, które prowadzimy ukierunkowane są na rozwój zielonej technologicznie Polski – powiedział.

W ramach podpisanego listu intencyjnego, wszystkie strony zadeklarowały współpracę na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego w celu rozwoju gospodarki wodorowej na terenie województwa zachodniopomorskiego. Zawarte porozumienie zakłada m.in. wsparcie rozwoju źródeł OZE w regionie - zarówno w ujęciu skali wdrożeń, jak i zagospodarowania nadwyżek energii do produkcji zielonego wodoru. Sygnatariusze będą podejmować działania zmierzające do stworzenia na terenie województwa zachodniopomorskiego optymalnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie budowy i rozwoju gospodarki wodorowej, a także optymalizację energetyczną z wykorzystaniem wodoru.

Zadeklarowano również m.in. współpracę uczelni z otoczeniem gospodarczym w obszarach takich jak tworzenie klas patronackich, prowadzenie studiów podyplomowych w obrębie łańcucha gospodarki wodorowej, organizacji i prowadzenia programu certyfikowanych szkoleń i kursów branżowych.

Wśród sygnatariuszy, oprócz naszego uniwersytetu, znaleźli się: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Grupa Azoty, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Zarząd Morskiego Portu Police sp. z o.o., Enea S.A., Enea Operator, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Uniwersytet Szczeciński, Politechnika Morska oraz Politechnika Koszalińska.

 

Fot. Aurelia Kołodziej/ ZUT