Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 27.09.2024 15:41

W piątek 27 września 2024 r. w auli im. Prof. Stanisława Skoczowskiego w kampusie Wydziału Elektrycznego przy ul. 26 Kwietnia 10 odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025 na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.

Na wstępie rzeczniczka prasowa Uczelni pani Emilia Kujawa oficjalnie powitała przedstawicieli władz terytorialnych, dyrektorów szkół średnich, dyrektorów przedsiębiorstw, instytucji kulturalnych, przedstawicieli mediów oraz pracowników Uczelni i całą społeczność akademicką.

Pierwszy zabrał głos ustępujący rektor prof. Jacek Wróbel. W swoim krótkim wystąpieniu rektor senior odniósł się przede wszystkim do symbolicznego znaczenia przekazywanych przez niego insygniów władzy rektorskiej – atrybutów władzy, godności i dostojeństwa rektora. Rektor Wróbel podkreślił, że istotą tej symboliki jest podkreślenie autonomii i niezależności, a także przymiotów władzy, takich jak sprawiedliwość, pokój, wiedza i mądrość. Ustępujący rektor życzył swojemu następcy powodzenia oraz samych sukcesów w rozwoju uczelni oraz zdrowia i pomyślności. Po życzeniach łańcuch i berło zostały symbolicznie przekazał na ręce prof. Arkadiusza Termana, rektora ZUT w kadencji 2024-2028.

W przemówieniu inauguracyjnym prof. Arkadiusz Terman podkreślił, że najważniejszymi adresatami uroczystości rozpoczynającej rok akademicki są studenci. W nowej kadencji rektor przede wszystkim chciałby wzmocnić Uczelnię na arenie krajowej i międzynarodowej – w pierwszej kolejności poprzez rozwój badań naukowych i poprawę standardów kształcenia. Wśród swoich priorytetów prof. Terman wymienił wartości, którymi powinna kierować się społeczność akademicka – współpracę, odpowiedzialność, a przede wszystkim wzajemny szacunek; obiecał zebranym, że zrobi wszystko, aby te wartości były fundamentem podejmowanych działań.

Rektor Terman zwrócił uwagę, że miniony rok był rekordowo udany pod względem awansów naukowych. Siedemdziesiąt cztery osoby uzyskały stopień doktora, trzynaście osób stopień doktora habilitowanego, a kolejnych trzynaście tytuł profesora. Prof. Terman wymienił osoby uhonorowane najważniejszymi nagrodami oraz reprezentantów Uczelni w instytucjach naukowych na szczeblu krajowym, w tym ekspertów powołanych przez Ministra Nauki i Ministra Rolnictwa, członków i przewodniczących komitetów PAN oraz Rad Naukowych instytutów badawczych. Za szczególnie ważne wydarzenie prof. Terman uznał uczestnictwo w aliansie Eunicoast w ramach Uniwersytetów Europejskich. Rektor wymienił również najważniejsze z już wykonanych oraz obecnie planowanych inwestycji.

Po przemówieniu inauguracyjnym pani Teresa Szymańska – dyrektor biura poselskiego odczytała list Ministra Nauki Dariusza Wieczorka. Głos zabrali zaproszeni goście: Daniel Wacinkiewicz  – zastępca Prezydenta Miasta Szczecin, Bogdan Jaroszewicz – członek zarządu województwa zachodniopomorskiego, Urszula Pańka – Dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz prof. Tomasz Królikowski – prorektor ds. studenckich Politechniki Koszalińskiej.

Prorektor ds. studenckich prof. Arkadiusz Telesiński przeprowadził ceremonię uroczystej immatrykulacji studentów. Ślubowanie złożyli reprezentanci wszystkich jedenastu wydziałów. Następnie prezes Fundacji prof. Arkadiusz Terman wręczył stypendia Fundacji na rzecz Rozwoju ZUT trojgu szczególnie zdolnym młodym ludziom wyłonionym z niemałej grupy najambitniejszej młodzieży rozpoczynającej w tym roku studia. W gronie nagrodzonych czekiem wysokości 25 000 zł znaleźli się: Marcelina Mydło (WA), Dominik Sieklucki (WI) oraz Jan Zadworny (WTiICh). Ośmiorgu najzdolniejszym tegorocznym maturzystom rozpoczynających studia na naszej uczelni Stypendia Marszałka wręczył Bogdan Jaroszewicz. W gronie nagrodzonych znaleźli się: Maksymilian Moroz, Sara Kędzierska-Biełowiec, Wiktoria Staszewska, Aneta Czarnobaj, Szymon Ziętarski, Weronika Wach, Wiktoria Klucewicz oraz Sebastian Pyska. W imieniu społeczności studenckiej wystąpił Krzysztof Warpachowicz, przewodniczący Parlamentu Samorządu Studenckiego ZUT:

– Pamiętajcie, studia to najlepszy czas na eksperymentowanie z tym kim chcecie być i co chcecie osiągnąć. Pamiętajcie o prostych rzeczach (…), ale też o tym, by nie zapomnieć o radości ze studiowania. Ten czas jest wyjątkowy i to wy decydujecie, jak go wykorzystać – podkreślił przewodniczący, a na koniec zaprosił studentów do Klubu Pinokio na tegoroczne Otrzęsiny.

Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Karol Fijałkowski wręczył „Medale za szczególne zasługi dla Uczelni”. Otrzymali je: prof. Bożena Michalska, prof. Urszula Narkiewicz, prof. Antoni W. Morawski, mgr inż. Jolanta Meller, mgr Gabriela Pasturczak, mgr Maria Sus oraz Grzegorz Brodziak – Prezes Zarządu Goodvalley Agro S.A. Na koniec części oficjalnej prorektor ds. organizacji i współpracy z gospodarką prof. Krzysztof Pietrusewicz przedstawił zebranym informacje o przesłanych listach i gratulacjach. Wykład inauguracyjny pt. „Krótka historia z ikrą w tle, czyli od żywności tradycyjnej do żywności jutra” wygłosił dr inż. Grzegorz Tokarczyk, prof. ZUT z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa.

Niespodzianką dla zebranych było premierowe wystąpienie nowej maskotki Uczelni. Ziutek, bo tak ma na imię, od dnia inauguracji będzie towarzyszyć pracownikom i studentom promującym ofertę kształcenia ZUT na wydarzeniach edukacyjnych, targach i festynach, a zadebiutuje już 1 października podczas Spacerku na Uniwerek organizowanego w ramach inicjatywy Akademicki Szczecin.

Jak co roku ceremonię uświetnił Chór ZUT w Szczecinie im. Prof. J. Szyrockiego. Tym razem zebrani w nowy rok akademicki weszli przy dźwiękach utworów Georga Gershwina z opery „Porgy and Bess” („Summertime” oraz „Oh Lawd, I’m On My Way”), a wykonawców muzycznie wsparła sztuczna inteligencja.

Fot. Kamila Kozioł/ZUT