Aktualności

Inżynierskie rozwiązania dla zrównoważonego świata 05.03.2024 07:52

Marzec to miesiąc, w którym światowe organizacje chcą podkreślić rolę specjalistów reprezentujących nauki inżynieryjno-techniczne w zmaganiach o lepszą przyszłość świata, który tworzymy. Na naszej uczelni w centrum uwagi znalazła się inżynieria materiałowa.

4 marca to Światowy Dzień Inżyniera. Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie święto to zbiega się z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej organizowanego 22 marca 2024 r. pod patronatem Polskiego Towarzystwa Materiałowego. Spośród 14 dyscyplin posiadających na ZUT pełne prawa akademickie inżynieria materiałowa w procesie ewaluacji została oceniona najwyżej (kategoria A+). Co więcej, ZUT jest jedną z zaledwie dwóch instytucji w kraju, na których tę dyscyplinę naukową oceniono tak wysoko. Najwyższa jakość naukowa stanowi również o międzynarodowym znaczeniu naszej uczelni, ponieważ dwóch naszych naukowców reprezentujących właśnie inżynierię materiałową znalazło się w elitarnym rankingu Research.com.2023 (dana za rok 2022, publikacja rankingu styczeń 2024). Liderami są prof. dr hab. inż. Andrzej Błędzki, 22. miejsce w kraju oraz dr hab. Xuecheng Chen, prof. ZUT na miejscu 26. W tym samym rankingu w zestawieniu najlepszych dyscyplin naukowych nasza inżynieria materiałowa wypadła najlepiej spośród dyscyplin ZUT zajmując 5. miejsce w Polsce na 12 sklasyfikowanych uczelni. 

Cyklicznie organizowany na naszym uniwersytecie Dzień Inżynierii Materiałowej ma bogaty program zajęć laboratoryjnych, mini wykładów, pokazów i prezentacji popularnonaukowych, których adresatami jest młodzież szkół średnich ze Szczecina i regionu. Gwoździem programu jest próba pobicia Rekordu Polski w największej lekcji inżynierii materiałowej. Hasło przewodnie tegorocznej imprezy to ‘Materiały inspirowane naturą’, a w organizację wydarzenia zaangażowali się naukowcy z czterech wydziałów naszej uczelni WIMiM, WBiHZ, WTiICh i CBIMO (WNoŻiR).

Co roku strefie młodego naukowca towarzyszy strefa młodego inżyniera czyli prezentacja stoisk firmowych. Zwiedzając je młodzież ma okazję poznać perspektywy zawodowe i konkretne branże, w których wiedza z inżynierii materiałowej może znaleźć zastosowanie. Prezentacje przedsiębiorców pozwalają również nadać bardzo konkretny wymiar hasłu przewodniemu obchodów Dnia Inżynierii Materiałowej - Przyszłość to materiały!

Światowy Dzien Inżyniera dla zrównoważonego rozwoju (World Engineering Day for Sustainable Development), w którego ideę wpisuje się święto inżynierii materiałowej na ZUT, obchodzony jest w Polsce i na świecie już po raz piąty. Święto ustanowione w 2019 r przez Światową Federację Organizacji Inżynierskich (WFEO – World Federation of Engineering Organizations) przy wsparciu UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization)  służyć ma podkreślaniu i docenianiu roli twórców techniki oraz znaczenia ich pracy dla ogólnego rozwoju i indywidualnego dobrobytu. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę obecnych i przyszłych wykształconych specjalistów na współczesne wyzwania, jakim muszą stawić czoła zarówno wysoko rozwinięte jak i dopiero powstające społeczeństwa.

Idea zrównoważonego rozwoju to przede wszystkim kształtowanie postaw proekologicznych, ale także odpowiedzialność za przyszłość i solidarność z tymi, dla których postęp technologiczny warunkuje nie tyle jakość życia, co w ogóle istnienie. W komentarzu do marcowego święta UNESCO przypomina, że „dla niektórych regionów świata, takich jak Afryka subsaharyjska, czy dla małych rozwijających się państw wyspiarskich, wsparcie w postaci nowoczesnej myśli inżynieryjnej ma częstokroć znaczenie decydujące o ich przetrwaniu”. UNESCO podkreśla, że misją inżynierów powinno być poszukiwanie rozwiązań problemów zarówno lokalnych, jak i globalnych w ramach realizacji 17 celów zrównoważonego rozwoju. Należą do nich m.in. takie wyzwania jak: walka z głodem, ubóstwem, zapewnienie dostępu do czystej wody i do czystej energii. Współczesną rolę inżynierii podsumowała w swym przesłaniu  Dyrektor Generalna UNESCO, Audrey Azoulay: „przez tysiąclecia inżynieria miała swój udział w kształtowaniu świata, a dziś świat, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebuje inżynierii”.

W Polsce obchody Dnia Inżyniera odbywają się pod egidą Federacji Stowarzyszeń Naukowo - Technicznych NOT przy współdziałaniu z Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) i Akademią Inżynierską w Polsce. Tegorocznemu świętu przyświeca hasło: „Inżynierskie rozwiązania dla zrównoważonego świata”.

Fot. Tlenek żelaza w stali widziany okiem SEM - materiały WIMiM ZUT