W środę, 21 września eksperci z całego kraju wzięli udział w 14. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki, który zorganizowano na Politechnice Opolskiej. Tematem przewodnim wydarzenia był kryzys i wysokie ceny energii elektrycznej.
Głównym punktem programu była gala najstarszej w Polsce nagrody wręczanej w obszarze ekoenergetyki. Statuetki „Zielonego Feniksa” przyznano w trzech kategoriach: za wdrożone projekty i technologie, badania naukowe oraz popularyzację idei ekoenergetyki.
Naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego otrzymali nagrodę za realizację polsko-niemieckiego projektu INT190 MoRE - Modelowy Region Energii Odnawialnych Wysp Uznam i Wolin.
Nasze badania realizowane były w ścisłej współpracy z zespołem prof. dr hab. Katarzyny Glińskiej-Lewczuk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, w skład którego weszli: dr hab. inż. Andrzej Skwierawski oraz dr Paweł Burandt. Wspierał nas również dr Tomasz Olechwir z Uniwersytetu Szczecińskiego – powiedziała dr Karolina Kurtz-Orecka.
Celem konceptu było zwiększenie działań na rzecz transformacji zmierzającej do osiągnięcia neutralności energetycznej na terenie wyspiarskiego pogranicza polsko-niemieckiego (wysp Uznam i Wolin) w wyznaczonym przez UE wspólnym horyzoncie do roku 2050. Podjęte działania dedykowane były analizie potencjału, ograniczeń i możliwości poprawy efektywności energetycznej na terenie wysp Uznam i Wolin oraz wypierania z miksu energetycznego energii ze źródeł konwencjonalnych przez energię pochodzącą z odnawialnych oraz zrównoważonych środowiskowo alternatywnych źródeł energii.
Zespół naszych naukowców odpowiedzialny był za opracowanie portretu energetycznego wysp Uznam i Wolin. Na jego potrzeby zrealizowano m.in. pakiet badan polowych na terenie wysp Uznam, Wolin i Karsibór, który obejmował badania termowizyjne, jakości powietrza oraz wód powierzchniowych.
Wyniki prowadzonych badań pozwoliły nam m.in. na wskazanie wysokiego potencjału ograniczenia zużycia energii w istniejącej zabudowie wysp poprzez realizację ukierunkowanych działań termomodernizacyjnych oraz opracowanie czasowego i przestrzennego rozkładu chwilowego stężenia badanych zanieczyszczeń powietrza. Wygenerowane mapy zanieczyszczeń mogą być wykorzystane przez jednostki samorządu terytorialnego do wstępnej lokalizacji źródeł zanieczyszczeń powietrza oraz określenia lokalizacji, w których zasadnym jest prowadzenie stałego monitoringu jakości powietrza – tłumaczy dr Karolina Kurtz-Orecka.
Efekty badań prowadzonych przez zespół naszych naukowców oraz partnerów projektu, zostały opublikowane w obszernej monografii pt. „Wyspy Uznam i Wolin – lokalne uwarunkowania globalnej transformacji. Monografia Projektu INT190 Modelowy Region Energii Odnawialnych Wysp Uznam i Wolin”.
Gratulujemy!