Aktualności

Naukowcy z całej Polski rozmawiają w Szczecinie o inżynierii materiałowej 27.09.2023 15:11

XXVII Seminarium Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego odbyło się w dniach 24-26 września 2023 r., w hotelu Radisson SAS w Szczecinie.

Coroczna impreza organizowana jest przez różne jednostki naukowe i dydaktyczne z całego kraju pod patronatem Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego. W trakcie Seminarium dyskutowane są sprawy związane zarówno z rozwojem i finansowaniem badań jak i kształceniem w zakresie inżynierii materiałowej. Głównym organizatorem tegorocznego Seminarium był zespół z Katedry Technologii Materiałowych WIMiM pod przewodnictwem pani prof. dr hab. inż. Jolanty Baranowskiej.

Spotkanie zgromadziło ponad 70 gości reprezentujących 17 uczelni i instytutów z całej Polski,  wśród których znaczące grono stanowili prorektorzy, dziekani i prodziekani, dyrektorzy i wicedyrektorzy instytutów PAN i instytutów technologicznych oraz przewodniczący dyscypliny inżynieria materiałowa.  W trakcie czterech sesji omówiono m.in. sprawy związane z oceną parametryczną dyscypliny za lata 2018-2021 jak i wynikające z niej wnioski na przyszłość. Zaprezentowano również sprawy związane kryterium III ewaluacji i przedstawiono dobre praktyki z tego zakresu.

Poruszone były także kwestie związane z szansami, jakie generuje program finansowania badań Komisji Europejskiej Horizon Europe, zwłaszcza w kontekście inżynierii materiałowej. Istotny element dyskusji stanowiły sprawy dydaktyczne i problemy z jakimi boryka się kształcenie w zakresie inżynierii materiałowej, wynikającymi przede wszystkim z małej liczby studentów. Zwrócono uwagę na kwestie promocji dyscypliny inżynieria materiałowa, co omówiono szczegółowo na bazie sukcesu związanego z Ogólnopolskim Dniem Inżynierii Materiałowej ODIM’23, który po raz pierwszy wystartował w tym roku z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego.

Seminarium było miejscem merytorycznych dyskusji, ale także okazją dla promowania naszej uczelni – gdzie inżynieria materiałowa jest znakomicie reprezentowana, gdyż jesteśmy jedną z dwóch jednostek w skali całego kraju, w których dyscyplina ta uzyskała najwyższą kategorię A+.

Seminarium swoim honorowym patronatem objął JM Rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.