Pani dr hab. inż. Agnieszka Tomza-Marciniak z tytułem profesora nauk rolniczych w dyscyplinie zootechnika i rybactwo 30.09.2024 13:14

W gronie trzynastu naukowców ZUT w Szczecinie, którym w 2024 roku nadano tytuł profesora, znalazła się prof. dr hab. inż. Agnieszka Tomza-Marciniak z Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt. Z przyjemnością prezentujemy sylwetkę naukową Pani Profesor.

Prof. dr hab. inż. Agnieszka Tomza-Marciniak jest absolwentką Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Akademii Rolniczej w Szczecinie, gdzie studiowała na kierunku ochrona środowiska. Stopień doktora nauk rolniczych w zakresie rybactwa uzyskała w 2004 r. na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Kumulacja ogólnego PCB i dioksynopodobnych koplanarnych kongenerów w wybranych narządach i tkankach ryb karpiowatych ujścia dolnej Odry”, wykonanej w Katedrze Toksykologii Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa. W 2015 roku Rada Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, nadała Agnieszce Tomzie-Marciniak stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk biologicznych, dyscyplinie biologia, specjalność toksykologia. 27 czerwca 2024 roku otrzymała tytuł profesora nauk rolniczych w dyscyplinie zootechnika i rybactwo. Od 2005 roku jest pracownikiem Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt.

Zainteresowania badawcze prof. Agnieszki Tomzy-Marciniak koncertują się na środowiskowych aspektach chowu i hodowli zwierząt, ocenie pozostałości zanieczyszczeń środowiskowych w jadalnych produktach pochodzenia zwierzęcego i związanym z tym zagrożeniem dla konsumentów oraz na monitoringu parazytologicznym zwierząt wolno żyjących, domowych i gospodarskich, ze szczególnym uwzględnieniem pasożytów stanowiących zagrożenie zdrowotne dla ludzi i będących przyczyną zoonoz.

Jej dorobek naukowy składa się z 98 oryginalnych publikacji naukowych, z których 81 zostało opublikowanych w czasopismach z listy JCR, 2 monografii, 15 rozdziałów w monografiach, 2 udzielonych patentów krajowych i ponad 50 komunikatów konferencyjnych. Pod Jej kierunkiem wykonano w sumie 57 prac dyplomowych (magisterskich licencjackich i inżynierskich) i dwie prace doktorskie.

Prof. Agnieszka Tomza-Marciniak jest przewodniczącą Wydziałowej Komisji ds. okresowej oceny nauczycieli akademickich oraz członkiem m. in. Rady Dyscypliny Naukowej Zootechnika i Rybactwo, Wydziałowej Komisji ds. oceny jakości kształcenia, Rady programowej dla kierunku kynologia, Zespołu ds. praktyk zawodowych dla kierunku kynologia, Komisji ds. przygotowania raportu o stanie dyscypliny naukowej zootechnika i rybactwo (2021) i Zespołu ds. przygotowania strategii dyscypliny zootechnika i rybactwo.

Fot. Archiwum prywatne