Aktualności

Podsumowanie kolejnego roku prac projektu SAFE na ZUT 10.09.2024 11:11

W dniach 10-11 września 2024 r. odbyło się spotkanie członków konsorcjum projektowego SAFE. Celem jest podsumowanie rocznych aktywności oraz ustalenie działań na kolejny rok, dotyczących wspierania zrównoważonego rozwoju akwakultury śródlądowej, a jednocześnie ochrony bioróżnorodności hydrosfery słodkowodnej.

Organizatorem drugiego rocznego spotkania jest Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Do naszego miasta przyjechało 30 osób reprezentujących 12 partnerów – są to wiodące instytucje naukowe, przedstawiciele sektora prywatnego oraz organizacje międzynarodowe z różnych krajów Europy (z Danii, Hiszpanii, Portugalii, Finlandii, Irlandii, Belgii, Norwegii, Polski, Szkocji).

W pierwszym dniu spotkania w Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii w Szczecinie odbywały się dyskusje panelowe w ramach 7 pakietów pracy. W drugim dniu zaplanowano wyjazd do jednego z polskich partnerów - Gospodarstwa Rybackiego w Malińcu (Ińskie Centrum Rybactwa). Na miejscu goście mieli możliwość zapoznania się ze strukturą i działalnością gospodarstwa, a także zobaczyć miejsca, w których pracownicy ZUT w ramach projektu prowadzą badania terenowe oraz doświadczenia hodowlane.

Projekt SmartAqua4FuturE (SAFE) jest realizowany w ramach unijnego programu ramowego Horyzont Europa (01.11.2022-31.10.2026). Głównym celem projektu jest zmniejszenie negatywnego wpływu akwakultury słodkowodnej na środowisko oraz poprawa rentowności tego sektora poprzez zastosowanie założeń cyrkularnej gospodarki, które uwzględniają waloryzację odpadów stałych i płynnych, powstających w recyrkulacyjnych systemach akwakultury (RAS) i zintegrowanych systemach akwakultury multitroficznej (IMTA).

Opracowane w projekcie rozwiązania mają przyczynić się do ograniczenia zrzutu do rzek osadów i w konsekwencji poprawić jakość wody, co zostanie potwierdzone oceną wybranych gatunków roślin i zwierząt (m.in. raków), stanowiących wskaźniki jakości wody. Uzyskana w ten sposób redukcja zagrożeń dla bioróżnorodności umożliwi pomyślną odbudowę populacji rodzimych gatunków podatnych na zanieczyszczenie środowiska. Natomiast zwiększenie opłacalności produkcji organizmów wodnych w różnych systemach akwakultury słodkowodnej, zgodnie z założeniami projektu, powinno nastąpić poprzez:

a) dywersyfikację produkcji (systemy, gatunki)

b) wprowadzenie nowych modeli zarządzania produkcją 

c) ocenę możliwości wykorzystania strumieni bocznych akwakultury do produkcji pasz

W trakcie realizacji projektu uwzględnione zostaną również kwestie dotyczące zrównoważonej akwakultury słodkowodnej, obejmujące m.in. połączenie akwaponiki oraz hodowli okoni w systemach RAS, multitroficzne systemy recyrkulacyjnej akwakultury stawowej czy hodowlę raków oraz ryb w systemach polikukltury stawowej. Osiągnięcie wszystkich celów projektu będzie możliwe dzięki multidyscyplinarnej wiedzy eksperckiej konsorcjum, związanej ze znajomością różnych systemów akwakultury oraz dużemu doświadczeniu partnerów w hodowli różnych gatunków organizmów wodnych o zróżnicowanych wymaganiach środowiskowych i troficznych.

Zachęcamy do śledzenia postępów prowadzonych prac www.projectsafe.eu