Aktualności

POLSMA – strategiczny projekt wsparcia dla przedsiębiorców Euroregionu Pomerania przy wdrażaniu Zielonego Ładu 20.11.2024 10:44

Od 1 września 2024 roku na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie rozpoczął się trzyletni strategiczny projekt polsko-niemiecki o akronimie POLSMA (INT0100051). Projekt ten jest jednym z dwóch kluczowych przedsięwzięć w ramach programu Interreg 6a. O jego wyjątkowym statusie zadecydowały takie cechy, jak wysoka ocena merytoryczna, długotrwały wpływ na otoczenie, znaczenie polityczne i społeczne, a także wyjątkowa współpraca międzynarodowa w ramach partnerstwa projektowego.

Projekt ten ma na celu wsparcie przedsiębiorstw z regionu Euroregionu Pomerania przy wdrażaniu wymogów i rozwiązań Zielonego Ładu. Oficjalna nazwa przedsięwzięcia to "Region Pomerania żyje zrównoważonym zarządzaniem". Jest ono finansowane przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg VIA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska. Partnerem wiodącym projektu jest IHK Ostbrandenburg, a w jego realizację zaangażowane są również:

  1. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie,
  2. Oddział Szczeciński Stowarzyszenia Elektryków Polskich,
  3. IHK-Projektgesellschaft mbH Ostbrandenburg,
  4. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie,
  5. IHK Neubrandenburg für das östliche Mecklenburg-Vorpommern.

Projekt ten trwa do 31 sierpnia 2027 r. i  jest finansowany w ramach priorytetu: P2 – 2.4 Przystosowanie do zmian klimatu. Jego całkowity budżet wynosi 2 410 714,44€, z czego 80% (1 928 571,54€) pochodzi z dofinansowania z EFRR.

Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Irena Łącka, prof. ZUT z Wydziału Ekonomicznego (Katedra Ekonomii, Finansów i Rachunkowości). W projekt zaangażowany jest zespół naukowców z trzech wydziałów ZUT, w skład którego wchodzą:

  • prof. dr hab. inż. Ryszard Pałka, dr Tomasz Zarębski i dr inż. Piotr Cierzniewski (Wydział Elektryczny, Katedra Maszyn i Napędów Elektrycznych),
  • dr Wojciech Zbaraszewski, dr Błażej Suproń i dr Marzena Rydzewska (Wydział Ekonomiczny, Katedra Ekonomii, Finansów i Rachunkowości),
  • dr hab. Agnieszka Brelik, prof. ZUT, i dr Arkadiusz Malkowski (Wydział Ekonomiczny, Katedra Studiów Regionalnych i Europejskich),
  • dr Milena Bera (Wydział Ekonomiczny, Katedra Nieruchomości),
  • prof. dr hab. inż. Jacek Eliasz, dr hab. inż. Sławomir Wiśniewski, prof. ZUT, oraz dr hab. inż. Tomasz Kujawa, prof. ZUT (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, Katedra Technologii Energetycznych).

Głównym celem projektu POLSMA jest wsparcia polskich i niemieckich przedsiębiorstw z Euroregionu Pomerania przy wdrażaniu zaleceń, wymagań i rozwiązań związanych z Zielonym Ładem. Aby osiągnąć zamierzony cel, projekt będzie realizował dwa podstawowe zakresy działań. Pierwszy ma na celu podnoszenie świadomości potrzeby transformacji energetycznej przedsiębiorstw oraz informowanie polskich i niemieckich przedsiębiorców o strategii Europejskiego Zielonego Ładu i jej wymagań w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Drugi będzie polegała na przygotowaniu małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) do samodzielnego wdrożenia procesów wynikających z transformacji energetycznej.

Integralną częścią projektu będą również polsko-niemieckie wydarzenia, w tym coroczna konferencja energetyczna oraz szkolenia dla specjalistów i kadry kierowniczej, które zapewnią przedsiębiorstwom narzędzia niezbędne do zrównoważonego rozwoju.

Projekt przewiduje również stworzenie polsko-niemieckiej platformy internetowej, która stanie się bazą wiedzy, zasobów i najlepszych praktyk dla firm, naukowców oraz studentów, umożliwiając swobodny dostęp do materiałów edukacyjnych, informacji o wydarzeniach oraz kontaktów branżowych.

Realizacja tego projektu jest szczególnie istotna w obliczu wyzwań klimatycznych, konieczności przeprowadzenia transformacji energetycznej w gospodarce i dostosowania się do wymagań Europejskiego Zielonego Ładu i pakietu przepisów Fit for 55. Społeczność Euroregionu Pomerania i jego przedsiębiorcy będą mogli w tych działaniach wykorzystać efekty realizacji projektu POLSMA.

Więcej informacji na temat projektu POLSMA na stronie: www.interreg6a.net/pl/bewilligte-projekte/int0100051-polsma/

 Fot. Kamila Kozioł, Katarzyna Sokolik, materiały projektu.