Aktualności

Produkcja wodoru z wykorzystaniem odpadów przemysłowych - ZUTolizer 05.02.2025 08:56

Współpraca dwóch wydziałów ZUT pozwoliła na opracowanie ZUTolizera – przełomowej technologii produkcji wodoru.

Zespoły prof. Ewy Mijowskiej z Katedry Fizykochemii Nanomateriałów na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej oraz prof. Piotra Pawełko z Katedry Mechatroniki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki wspólnie opracowały prototypowy elektrolizer o unikatowej konstrukcji.

Istotą innowacji jest wykorzystanie materiałów odpadowych przemysłu chemicznego w roli katalizatora zamiast tradycyjnie do tego stosowanych surowców krytycznych (najczęściej irydu, platyny czy rutenu). W ZUTolizerze zastosowano sole żelaza pozyskane m.in. z odpadów fabryki Zakładów Chemicznych „Police” SA, ponieważ wśród przebadanych odpadów to właśnie te substancje okazały się najbardziej wydajne.

Urządzenie skonstruowane przez naukowców ZUT jest bardziej efektywne niż komercyjne elektrolizery i może być w pełni ekologiczne dzięki temu, że ZUTolizer można łatwo połączyć z OZE – fotowoltaiką lub turbinami wiatrowymi. Techniczne wsparcie naukowców z Laboratorium Technik Wodorowych ZUT pozwoliło na opracowanie prototypu w wersji laboratoryjnej, tym samym gotowe rozwiązanie jest o krok od wdrożenia.

Więcej informacji o wspólnym wynalazku mechatroników i nanotechnologów ZUT dostępnych jest w ogólnopolskich serwisach naukowych, m.in.:

naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C106470%2Cszczecin-naukowcy-zrobili-elektrolizer-do-produkcji-wodoru-na-bazie-odpadow

zielona.interia.pl/eko-technologie/news-wielkie-odkrycie-polakow-produkuja-wodor-na-bazie-odpadow-ch,nId,20946777

Fot. Marcin Bielecki/PAP