Aktualności

Profesor Maciej Nowak dołączył do Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego PAN 15.01.2024 10:29

14 grudnia 2023 r. Kierownik Katedry Nieruchomości na Wydziale Ekonomicznym dr hab. Maciej Nowak, prof. ZUT oficjalnie dołączył do Komitetu do spraw Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk.

Komitet to interdyscyplinarne grono naukowców zajmujących się problematyką wyzwań klimatycznych. Do jego zadań należy m.in.: komunikowanie stanowiska nauki na temat różnych aspektów narastającego kryzysu klimatycznego oraz opracowanie zaleceń dotyczących polityki klimatycznej dla organów rządowych i samorządowych.

Komitet nie tylko wspiera swoją wiedzą rządzących, ale pośredniczy w oddolnych inicjatywach związanych z ochroną klimatu i adaptacją do jego zmiany. Jego rolą jest również naukowe wyjaśnianie przyczyn, mechanizmów i możliwych skutków ekstremalnych zjawisk związanych z klimatem, zachodzących w Polsce i na świecie, a komunikaty publikowane przez Komitet mają pomóc w społecznym zrozumieniu tych zjawisk.

Profesor Maciej Nowak wspiera swoją wiedzą również prace Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, w którym przewodniczy Zespołowi Prawno-Urbanistycznemu. Rolę komitetów PAN prof. Nowak podsumowuje następująco:

- Komitety problemowe są powoływane na szczeblu władz Polskiej Akademii Nauk. Powstają, gdy zdefiniuje się jakiś problem, jakieś wyzwanie, które wymaga opinii i szerszej działalności interdyscyplinarnego grona naukowców. W swojej pracy zakładamy, że opinia komitetów nie musi mieć zawsze, w każdym wypadku jednoznacznego przełożenia na ustawodawstwo czy prawodawstwo.  Sama dyskusja oraz sformułowanie określonych propozycji już jest wystarczająco istotne. Dobrze bowiem by było, żeby był taki niezależny głos naukowców, który coś formułuje, wskazuje jakieś optymalne rozwiązanie w sposób niezależny, bez żadnych wpływów, oddziaływań; wskazuje pewne kierunki rozwoju. 

Komitetowi do spraw Kryzysu Klimatycznego PAN przewodniczy prof. dr hab. Szymon Malinowski z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zachęcamy do zapoznania się z publikacjami na stronie Komitetu www.klimat.pan.pl skąd pochodzi również poniższa grafika. 

fot. Aurelia Kołodziej/ZUT