Aktualności

Spotkanie wyborcze kandydata na stanowisko Rektora ZUT prof. Jacka Przepiórskiego 05.04.2024 14:25

4 kwietnia w samo południe w auli budynku Nanotechnologii spotkanie wyborcze z pracownikami administracji rozpoczął kandydat do godności Rektora prof. Jacek Przepiórski. Uczestniczyło w nim około 70 osób.

- Część z Państwa mnie zna, z niektórymi bezpośrednio współpracuję. Opowiem dziś krótko o swoich zamiarach i o sobie – rozpoczął spotkanie profesor Jacek Przepiórski - Używam hasła - SPRAWDZONY KANDYDAT – sprawdzony dlatego, że widzicie mnie Państwo w działaniach od kilku lat. Jestem osobą, która pokazuje się na Uczelni i poza nią. Działam jednak głównie na ZUT, dlatego uważam, że jestem „sprawdzonym kandydatem”. Mam 58 lat, skończyłem Politechnikę Szczecińską w 1991 roku. Jestem aktywnym naukowcem, autorem blisko 20 patentów i kilkudziesięciu publikacji. W 2013 r otrzymałem Zachodniopomorskiego Nobla. Współpracuję z przemysłem, od 2016 r. jestem prorektorem ds. nauki, tak więc od 8 lat zarządzam Uczelnią, w tym jako pierwszy zastępca Rektora. Mam dobre spojrzenie na Uniwersytet i dostrzegam różne potrzeby wszystkich pracowników. Mam szczęśliwą rodzinę, hobby. Jestem dyspozycyjny, stabilny emocjonalnie, mam też stabilne poglądy. Nie jestem konfliktowy, za to rozważny w podejmowaniu decyzji.

Następnie profesor Przepiórski przeszedł do opisywania osiągnięć swoich i Uczelni.

- Koordynowałem implementację nowej ustawy 2.0, a obecnie, jako prorektor ds. nauki koordynuję działania z zakresu sprawozdawczości osiągnięć ZUT na potrzeby ewaluacji. Opracowałem zasady przyznawania i wdrożenia dodatku za ponadprzeciętną aktywność naukową. To tylko niektóre z moich działań, ale chciałbym podkreślić, że wymienione są efektem pracy wielu działów, wielu osób, mówił Kandydat – ZUT jest Uczelnią rozwijającą się. Wdrażamy systemy informatyczne, potrzebujemy ciągłego wsparcia w poszukiwaniu projektów i opracowania systemu motywującego, wdrożyliśmy system centralnej rekrutacji.

Dalej Gospodarz spotkania mówił o swojej wizji roli Rektora i Uczelni.

To według mnie osoba, która reprezentuje uczelnię publiczną i zarządza najlepiej jak potrafi, przy udziale zintegrowanej społeczności. Natomiast kształcić, badać i pełnić rolę kulturotwórczą to misja uczelni – kontynuował Profesor - Moja wizja rozwoju ZUT to zmiany ewolucyjne i systematyczne. Powinniśmy działać nad umacnianiem naszej pozycji w regionie, podejmować działania ukierunkowane na dołączenie do grona wiodących uniwersytetów. Naszym zadaniem jest realizacja misji statutowych oraz misji kulturotwórczej i obywatelskiej. Rozwój powinien się odbywać poprzez nowoczesny zrównoważony sposób zarządzania. Ważne, abyśmy zachowali równowagę miedzy kulturą zaufania, a kulturą kontroli poprzez stosowanie dobrych praktyk i elastyczne podejście do zmian oraz uwzględnianie potrzeb społeczności akademickiej. Mój cel to wprowadzanie rozwiązań  sprzyjających integracji i transparentność działań.

Zdaniem Kandydata, tylko współpraca umożliwia osiągnięcie założonych celów.

- Moja wizja rozwoju ZUT to także dbałość o rozwój kadry. Mój plan to ewolucja, nie rewolucja. W ostatnich latach dużo się dokonało, a musimy efekty prac ulepszać i podejmować nowe – kontynuował Prorektor ds. Nauki – Niezwykle ważna jest integracja; hasło RAZEM SILNIEJSI. Integracji sprzyja praca zespołowa, interdyscyplinarność i współdziałanie pracowników różnych grup. Każdy z nas powinien wiedzieć po co przychodzi do pracy.

Profesor Przepiórski mówił dalej o wsparciu organizacyjnym całej społeczności akademickiej. Chodzi o utworzenie ogólnodostępnej platformy informacyjno-konsultacyjnej, usprawnienie organizacji działań (po analizie procedur) oraz informatyzację.

Kandydat na stanowisko Rektora mówił dalej o pracy administracji.

Przechodzimy obecnie proces wdrażania dużego systemu informatycznego i cieszę się, że państwo wykazujecie opanowanie i zrozumienie w związku z niedogodnościami w tym zakresie. Jednym z moich celów jest wielowątkowa integracja społeczności akademickiej poprzez wdrożenie zasad realnego i efektywnego wykorzystania zasobów ZUT, oraz wymiany informacji m.in. o poszukiwaniu współpracy, zasobach, możliwościach oraz poprzez zmianę sposobu myślenia o naszej Uczelni. Planuję wdrożenie racjonalnej polityki kadrowej; wypracowanie efektywnych i bezpiecznych mechanizmów zatrudniania, wypracowanie wydziałowych polityk zatrudniania, oraz ograniczenie sytuacji zajmowania kilku stanowisk przez jedną osobę. Należy wypracować możliwości angażowania pracowników do kompleksowego opracowania wniosków projektowych, wykorzystać kompetencje naszych pracowników, nie zatrudniać firm zewnętrznych.

Dalej kandydat mówił o regułach dostępu do zasobów ZUT.

Aktualnie, w mojej ocenie dostęp ten jest ograniczony. Informacja o zasobach jest dostępna, ale korzystanie z bazy zasobów nie jest „przyjazne”, co ogranicza nam możliwość współpracy i rozwoju. Formalnie zasoby są w dyspozycji Rektora i należy wypracować reguły ich efektywniejszego wykorzystania. Konieczne jest stworzenie systemu wymiany informacji o potrzebach. Chcę doprowadzić do sytuacji, w której zasoby ZUT, w tym aparatura badawcza, będą dostępne dla wszystkich, którzy ich realnie potrzebują – dodawał profesor Przepiórski.

Prorektor ds. Nauki tłumaczył, że jego zdaniem należy ułatwić politykę zmian stanowisk w szczególności badawczych, badawczo – dydaktycznych i dydaktycznych, uwzględniając możliwości i kompetencje pracowników oraz potrzeby Uczelni. Pochylić będziemy się musieli, zdaniem Kandydata, nad systemem zatrudniania nowych pracowników, w tym młodych, bo tych zaczyna nam brakować.

Następnie Profesor przeszedł do tematu roli działów projektów. Jego zdaniem, z dotychczasowych trzech należy stworzyć jeden dział, obsługujący wszystkie typy projektów.

- To kierownik przydzieli zadania swoim pracownikom, naukowiec będzie miał szersze wsparcie działu projektów, ograniczymy posiłkowanie się firmami zewnętrznymi. Dział Projektów będzie miał możliwość świadczenia wewnętrznej usługi kompleksowego przygotowania wniosków.

Prof. Przepiórski mówił dalej o reformie ordynacji wyborczej.

Nie wiem co państwo sądzicie o obecnej ordynacji, ale po rozmowach z naszymi pracownikami wiem, że są pewne mankamenty tego systemu. Musimy wypracować nowe rozwiązania w tym zakresie. Proponuję dyskusję, uwzględniającą oczekiwania społeczności akademickiej i zapisy prawa.

Dalej kandydat na Rektora mówił o swojej wizji przyszłych współpracowników.

- Jeśli chodzi o prorektorów, dziekanów, dyrektora Szkoły Doktorskiej to będą to osoby zaangażowane, kompetentne, o wysokiej etyce i budzące zaufanie. Nie zamierzam wprowadzać nieuzasadnionych zmian we władzach Uczelni na żadnym etapie pełnienia funkcji Rektora. Kandydatury – na dziekanów - będą dyskutowane z pracownikami Wydziałów, nie będzie to moja decyzja autorytarna.

Na koniec Gospodarz spotkania zaprosił do współpracy.

- To, co chcę osiągnąć uda się tylko dzięki Państwa zaangażowaniu. Nasza współpraca musi zaistnieć, aby Uczelnia dobrze funkcjonowała. To, co chcę osiągnąć na koniec kadencji to:

-silna marka ZUT na Pomorzu Zachodnim, utrzymanie pozycji lidera,

-utożsamianie się pracowników i studentów z ZUT, z miejscem z którego są dumni,

-ZUT ma być atrakcyjnym ośrodkiem akademickim dla kandydatów,

-intensywna współpraca z lokalnymi władzami wyznaczająca cele i kierunki działania Szczecina i regionu,

-uzyskanie statusu Uniwersytetu Europejskiego,

-ZUT ma być nowoczesną zintegrowaną Uczelnią, o której mówi się dużo i dobrze.

Następnie Profesor zachęcił do zadawania pytań.

Uczestniczka spotkania chciała wiedzieć, kto zostanie kierownikiem w przypadku transformacji kilku działów zarządzania projektami w jeden, oraz jak długo ta jednostka będzie funkcjonować.

Profesor Jacek Przepiórski odpowiedział, że w tej sprawie potrzebuje konsultacji, sam nie podejmie tej decyzji.

- Jak długo ten dział przetrwa? Zakładam, że przetrwa. Kilka lat temu z jednego działu utworzono trzy, co okazało się niefortunnym rozwiązaniem z racji pewnych mankamentów ich funkcjonowania. Mam sygnały, że to nie sprzyja, chociażby integracji. Funkcjonowanie Działu Projektów trzeba zmienić, nie chcę jednak wprowadzać rewolucji.

Kolejne pytanie dotyczyło zwiększenia reprezentacji pracowników administracji w senacie Uczelni oraz większej liczby elektorów tej grupy pracowniczej.

- Ten aspekt wymaga na pewno szerszej dyskusji. Nie chcę jednak tego brać na własne ramiona, gdyż różne grupy pracowników mają różne opinie na ten temat. Mam też przekonanie, że należy tę sprawę podjąć i być może wprowadzić zmiany w celu wypracowania mniej kontrowersyjnego modelu – odpowiadał Kandydat.

Ostatnie pytanie dotyczyło wypracowanych ścieżek awansu nauczycieli i braku takowych dróg w przypadku administracji.

- Za awansami nauczycieli w parze idą podwyżki, tak nie zawsze się dzieje w przypadku pracowników administracji. Czy to się zmieni?– pytał uczestnik spotkania.

- Nie znam przypadków braku podwyżki przy awansie – odpowiadał Profesor - ale jeśli takie są, bardzo nad tym ubolewam. Jest dla mnie oczywistym, że dla pracowników administracji też należy wypracować ścieżki awansu. Nie odpowiem teraz jak duże zwiększenia wynagrodzeń powinny towarzyszyć awansom, ale przypadki awansów bez podwyżek nie mogą mieć miejsca.

Proszę Państwa – kończył spotkanie prorektor Przepiórski - Przez ostatnich 8 lat nie zmieniła się moja postawa jako człowieka i bez względu na wynik tych wyborów, pozostanę taką samą osobą, jaką jestem. Dziękuję Państwu.

Strona z programem wyborczym prof. Jacka Przepiórskiego

jacekp.zut.edu.pl

Tekst powstał w porozumieniu z profesorem Jackiem Przepiórskim.

Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT