Aktualności

Studenci WTiICh z Nagrodami E(x)plory 2023 24.10.2023 15:33

Dwa projekty przygotowane przez naszych studentów we współpracy z naukowcami zostały wyróżnione w tegorocznej edycji konkursu naukowego E(x)plory, rozstrzygniętego w piątek 20.10.2023 r w ramach wydarzenia Gdynia Explory Week.

Tegoroczna maturzystka, Karolina Anna Sammel, obecnie studentka technologii chemicznej, otrzymała nagrodę specjalną oraz akredytację na Regeneron ISEF w USA za projekt pt. „Stop gapowiczom - oczyszczanie wody z mikroplastiku i bakterii E. Coli za pomocą SPIO/CTS BCNC”. Badania Pani Karoliny dotyczyły oczyszczania wody z mikroplastiku i bakterii E. Coli za pomocą biokompatybilnego nanokompozytu o właściwościach magnetycznych niewpływającego negatywnie na środowisko wodne. Projekt zakładał wykorzystanie SPIO/CTS BCNC – biokompatybilnych nanokompozytów wykorzystujących superparamagnetyczne tlenki żelaza (magnetyt, Fe3O4) pokryte warstwą polimeru kationowego CTS (chitozan) – do wytworzenia ferrofluidu, umożliwiającego usuwanie mikroplastików (o średnicy mniejszej od 5 mm) ze środowiska wodnego, wykazującego jednocześnie działanie przeciwmikrobiologiczne względem bakterii Escherichia Coli, znajdujących się w środowisku wodnym i na powierzchni mikroplastiku. Opiekunami naukowymi projektu byli dr inż. Radosław Drozd, mgr inż. Magdalena Charęza oraz dr Daria Ciecholewska-Juśko z Katedry Mikrobiologii i Biotechnologii, Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, ZUT.

Nagrodę specjalną za projekt pt. „Słonecznik i jego super moc! Łupina słonecznika do zastosowań w superkondensatorach” przyznano Adamowi Matlakowi (II rok inżynierii w medycynie) i Jakubowi Sudołowi (II rok inżynierii chemicznej i procesowej). Celem ich badań było zbudowanie superkondensatora elektrochemicznego, w którym wykorzystana została skarbonizowana łupina słonecznika, aktywowana w celu zwiększenia powierzchni właściwej materiału. Łupina była poddana karbonizacji w różnych temperaturach i w różnej formie (zmielona lub niezmielona). Porównanie powierzchni właściwej dla próbek, wykazało, że najefektywniejszym materiałem do badań jest łupina słonecznika niemielona przed karbonizacją. Opiekunami naukowymi projektu są mgr inż. Krzysztof Sielicki oraz dr inż. Karolina Wenelska z Katedry Fizykochemii Nanomateriałów Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej, ZUT.

fot. materiały prasowe konkursu