PRELUDIUM to szansa dla młodych naukowców by zdobyć doświadczenie w samodzielnym prowadzeniu badań naukowych jeszcze przed uzyskaniem tytułu doktora. Tym razem granty otrzymały 362 projekty na kwotę 61,2 mln zł. Wszyscy zwycięzcy z ZUT otrzymają maksymalny budżet dostępny w konkursie – około 210 tys. zł.
Wspólnym mianownikiem propozycji badań podstawowych przygotowanych przez naszych młodych naukowców jest ochrona środowiska naturalnego. Zmniejszenie śladu węglowego i oszczędne zużycie surowców krytycznych, wydajniejsze i tańsze pozyskiwanie zielonej energii czy walka z zanieczyszczeniem powietrza to cele nadrzędne prowadzonych badań. Poniżej krótka prezentacja trzech zwycięskich projektów realizowanych na naszej uczelni.
Kamil Cierzniewski Badania składowych momentu elektromagnetycznego w maszynie PMSynRM posiadającej dodatkowe wzbudzenie elektromagnetyczne w wirniku
Pan Kamil zamierza w swoim projekcie zbadać i określić sposoby poprawy efektywności konstrukcji maszyny elektrycznej zawierającej magnesy trwałe, która może mieć zastosowanie w różnego rodzaju pojazdach elektrycznych. Umożliwi to zmniejszenie wymiarów całkowitych projektowanych konstrukcji oraz ograniczenie wielkości magazynów energii. Mniejsze baterie oznaczają nie tylko oszczędność miejsca i masy, ale również redukcję śladu węglowego oraz mniejsze zapotrzebowanie na surowce, takie jak lit, które są trudne do pozyskania i mają negatywny wpływ na środowisko.
Opiekunem naukowym Kamila Cierzniewskiego jest dr hab. inż. Marcin Wardach, prof. ZUT z Katedry Maszyn i Napędów Elektrycznych WE.
Klaudia Zielinkiewicz Badania nad mechanizmem reakcji elektrokatalitycznego uwalniania tlenu z wykorzystaniem układu międzyfazowego metal i jednościenne nanorurki węglowe
Projekt badawczy Pani Klaudii opiera się na wykorzystaniu nanorurek węglowych jako elektrokatalizatorów w procesie rozszczepienia wody na wodór i tlen. Jednym z założeń projektu jest szczegółowe zbadanie roli węgla i jego interakcji z katalizatorem metalicznym znajdującym się na jego zewnętrznej i wewnętrznej monoatomowej powierzchni w reakcji elektrochemicznego wydzielania tlenu. Końcowy wynik projektu umożliwi zaprojektowanie wydajnych elektrokatalizatorów węglowych do elektrochemicznego rozkładu wody. Dzięki temu wodór jako nośnik energii będzie bardziej dostępny i zrównoważony, stając się tym samym optymalną alternatywę dla paliw kopalnych.
Pani Klaudia realizuje swoje prace badawcze w zespole prof. dr hab. Ewy Mijowskiej w Katedrze Fizykochemii Nanomateriałów WTiICh.
Dawid Sołoducha Charakterystyka hydrodynamiczna i procesowa wspomaganej polem elektromagnetycznym kolumny absorpcyjnej
Celem projektu Pana Dawida jest analiza wpływu pola elektromagnetycznego na absorpcję chemiczną, a konkretnie proces pochłaniania zanieczyszczeń CO2 ze strumieni odpadowych. W zaprojektowanej prototypowej kolumnie absorpcyjnej wspomaganej polem elektromagnetycznym, oprócz znanych typów wypełnień kolumny, przebadane zostanie także nowego rodzaju wypełnienie oddziałujące z polem elektromagnetycznym. Ostatecznym efektem projektu będzie opracowanie najefektywniejszej metody usuwania zanieczyszczeń gazowych.
Projekt realizowany będzie w Katedrze Inżynierii Chemicznej i Procesowej WTiICh pod opieką naukową prof. dra hab. inż. Rafała Rakoczego.
Fot. Aurelia Kołodziej/WTiICh i Kamila Kozioł/ZUT