Wizyta wicemarszałka Senatu RP Michała Kamińskiego i posła Jarosława Rzepy 17.05.2024 16:17

17 maja JM Rektor ZUT, prof. Jacek Wróbel gościł na naszym Uniwersytecie pana wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego oraz pana posła Jarosława Rzepę.

Na początku wizyty pan Rektor przedstawił gościom profil działalności naszej Uczelni, zarówno naukowej, jak i dydaktycznej oraz omówił plany inwestycyjne, jakie są przed nami. Pan Marszałek był zainteresowany sprawami związanymi z cyberbezpieczeństwem i naszą działalnością w tym zakresie. Rozmowa dotyczyła też problemów demograficznych w kraju i regionie oraz związanego z nimi spadku liczby studentów. Pan Rektor mógł się pochwalić ogromnym potencjałem naukowym naszej Uczelni oraz innowacyjnymi badaniami, jakie prowadzimy. Następnie zaprezentował Marszałkowi nowoczesne laboratoria na kilku naszych wydziałach.

Profesor Wróbel wraz z prodziekan WTiICh, profesor Beatą Zielińską oprowadził gości po Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nanotechnologii ZUT, gdzie możemy się pochwalić naszym najnowszym laboratorium, Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania. Pan Marszałek i Pan Poseł zobaczyli m.in. Transmisyjny Mikroskop Elektronowy Spectra 300 czy Skaningowy Mikroskop Elektronowy Apreo S2.

Następnie wizyta przeniosła się na Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT, gdzie dziekan, profesor Arkadiusz Pietruszka oraz dr Katarzyna Pęzińska – Kijak zaprezentowali m.in. sprzęt do rehabilitacji zwierząt, z którego korzystają nasi studenci kierunku kynologia. Pan Marszałek mógł zobaczyć salę dawnej Rady Wydziału, salę wykładową oraz wydziałową „perełkę” - bibliotekę pani Julii Kiziewicz. Goście odwiedzili również studentów na ćwiczeniach z anatomii zwierząt, które prowadziła pani dr Katarzyna Pęzińska-Kijak. Pan Marszałek był pod wrażeniem zajęć dr. Mateusza Bucława, prowadzonych z psami na wybiegu przed dziekanatem.

Ostatnim punktem wizyty było Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT, gdzie nasi goście zapoznali się z możliwościami Centrum w prowadzeniu testów związanych z przetwórstwem tworzyw sztucznych. Marszałek Kamiński mógł zobaczyć efekty projektu prof. Magdaleny Zdanowicz, o akronimie PolysFer (dotyczącego bioagrotworzyw), a także laboratorium mikrobiologiczne, w którym prowadzone są badania między innym z wykorzystaniem bioreaktorów, analiza opakowań aktywnych. Pan Marszałek mógł również zapoznać się z efektami pracy prof. Małgorzaty Mizielińskiej nad projektem o akronimie ProtoLab (dotyczącym materiałów antywirusowych). Na koniec wizytacji Dyrektor Centrum, prof. Artur Bartkowiak przybliżył gościom wyniki projektu dotyczącego oczyszczania wód jezior za pomocą substancji aktywnych, immobilizowanych w kapsułkach.

Dziękujemy za wizytę !

Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT