Aktualności

Zapraszamy studentów i doktorantów do podjęcia wyzwania. Czeka kariera w sektorze kosmicznym i atrakcyjne nagrody 13.02.2023 14:17

W piątek, 3 marca nasi studenci i doktoranci zmierzą się z wyzwaniami przygotowanymi przez Instytut Geodezji i Kartografii. Na zwycięzców czekają cenne nagrody finansowe i rzeczowe. Pierwsza lokalna edycja hackathonu - HackVision powered by FPCUP odbędzie się w Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

 

„HackVision powered by FPCUP” to kosmiczny maraton projektowania, w trakcie którego uczestnicy opracowują nowatorskie rozwiązania rzeczywistych wyzwań, wykorzystując przy tym dane satelitarne. Po raz pierwszy z inicjatywy Instytutu Geodezji i Kartografii przy współpracy z Absiskey Polska w Szczecinie odbędzie się lokalna edycja tego wydarzenia.

Space, choć powszechnie kojarzy się z eksploracją przestrzeni kosmicznej, to tak naprawdę znacznie więcej. Rynek kosmiczny na świecie jest wart prawie pięćset miliardów dolarów i obejmuje trzy główne obszary: telekomunikację satelitarną, nawigację oraz obserwację Ziemi. Obserwację Ziemi możemy podzielić na sektor upstream: wynoszenie satelitów, w tym nanosatelitów oraz downstream: wykorzystanie danych pozyskiwanych przez flotę blisko 5000 satelitów. W Polsce, otwiera się Centrum Inkubacji Biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC). Żeby przekonać się czy Twój pomysł na biznes/aplikację ma szansę na zdobycie zainteresowania ze strony ESA i ESA BIC zapraszamy do udziału w SPACE warsztatach, które lokalnie zorganizujemy na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym – mówi Martyna Gatkowska z Abiskey Polska.

Wydarzenie jest bezpłatne i każdy może wziąć w nim udział. W ramach eventu nasi studenci zmierzą się z wyzwaniem. Zespoły opracują aplikację/demo rozwiązania, które może wesprzeć przedstawicieli jednostek administracji publicznej, dzięki wykorzystaniu danych satelitarnych programu Copernicus oraz Computer Vision. Dodatkowo, organizatorzy przewidzieli konsultacje i warsztaty - z tworzenia modelu biznesowego, opracowania prezentacji inwestorskiej, przygotowania wniosku do ESA Centrum Inkubacji Biznesowej i konkursów biznesowych ESA.

Przy wsparciu naszych ekspertów, studenci ZUT, dowiedzą się m.in. jak złożyć aplikację do Europejskiej Agencji Kosmicznej i założyć swój „Space start-up” – mówi Martyna Gatkowska.

Aby wziąć udział w wydarzeniu, trzeba zebrać drużynę złożoną z co najmniej dwóch osób, których zainteresowania lub kierunek studiów/specjalizacja związane są nowymi technologiami oraz  biznesem i wypełnić formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na stronie wydarzenia. W zgłoszeniu należy zaznaczyć lokalizację „Szczecin”.

Udział jest całkowicie bezpłatny. Zapewniamy dobre jedzenie, dużo wiedzy i super zabawę – mówi Martyna Gatkowska.

 

Wyzwania dla Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego

  1. Czyste Środowisko. Redukcja ilości odpadów i zanieczyszczeń oraz kontrola gospodarowania odpadami w oparciu o zdjęcia satelitarne.
  2. Energetyka Odnawialna. Wykorzystanie satelitarnych danych obrazowych w energetyce odnawialnej.
  3. Przemysł Jutra. Rozwiązania oparte na danych satelitarnych wspierające rozwój zrównoważonego przemysłu.
  4. Energia. Optymalizacja zużycia energii w infrastrukturze miejskiej na podstawie danych satelitarnych.
  5. Wyspecjalizowana Logistyka. Rozwiązania wsparte obrazowaniem satelitarnym wspierające wyspecjalizowane procesy logistyczne.
  6. Ruch Drogowy. Optymalizacja ruchu drogowego na podstawie danych satelitarnych.

 

Program wydarzenia

Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii, ul. Jagiellońska 20-21, 3 marca (piątek).

 

8:30 – 9:00

Rejestracja

9:00 – 10:00

Indywidualny mentoring z Ekspertem SPACE celem dopracowania rozwiązania oraz określania potencjału biznesowego

10:00 – 11:00

Warsztaty z tworzenia modelu biznesowego

11:00 – 12:00

Warsztaty z opracowania prezentacji inwestorskiej – Pitch Deck

12:00 – 13:00

Przerwa lunchowa

13:00 – 16:00

Warsztaty z przygotowania wniosku do ESA

Nagroda główną jest trzydniowa wycieczka do kosmicznej Tuluzy i Miasteczka Kosmosu. Zwycięzcy z poszczególnych lokalizacji zostaną zaproszeni na konferencję finałową, podczas której zaprezentują swoje pomysły, i spośród których wyłoniony zostanie zwycięzca II edycji.

Nagrody dodatkowe to: płatne staże dla studentów w Łukasiewicz – PIAP, vouchery z dostępem do platformy Orbify - jeden o wartości 200 euro i dwa po 100 euro, obejmujące przetwarzanie danych i transfer wewnątrz platformy Orbify, przydatne gadżety. Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymają specjalny certyfikat.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Geodezji i Kartografii oraz Absiskey Polska, którzy realizują projekt, finansowany przez Komisję Europejską, pod nazwą Framework Partnership Agreement on Copernicus User Uptake (FPCUP).

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału!