ZUT dofinansował zakup psa policyjnego 11.07.2024 14:48

11 lipca 2024 roku JM Rektor ZUT, prof. Jacek Wróbel oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie dr Marek Jasztal podpisali porozumienie w sprawie przekazania środków z budżetu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie na partycypowanie w kosztach zakupu psa służbowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

W spotkaniu uczestniczyli również I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji mł. insp. Andrzej Biernat oraz Naczelnik Wydziału Prewencji kom. Mirosław Rożuk. Naszą uczelnię reprezentowali: Dziekan Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt dr hab. inż. Arkadiusz Pietruszka, prof. ZUT, Prodziekan Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt dr hab. inż. Małgorzata Szewczuk, prof. ZUT oraz dr hab. inż. Lidia Felska-Błaszczyk, prof. ZUT z Katedry Anatomii Zwierząt i Zoologii WBiHZ.

Porozumienie jest kontynuacją współpracy między Uczelnią a Komendą Miejską Policji w Szczecinie, sformalizowanej na początku bieżącego roku. W jej ramach Policjanci z Wydziału Prewencji KM, z Ogniwa Przewodników Psów Służbowych uczestniczą w zajęciach dydaktycznych ze studentami kierunku kynologia. Dotychczas siedmiu studentów tego kierunku odbyło praktyki semestralne w Ogniwie Przewodników Psów Służbowych, ucząc się m.in. podstaw szkolenia psów policyjnych.

- Nasza kynologia to kierunek praktyczny, gdzie współpraca z podmiotami gospodarczymi ma ponad 50 % udział, dlatego ta współpraca bez Policji nie mogłaby się odbywać. Mamy dobre warunki do szkolenia i doskonałe zaplecze merytoryczne w postaci Komendy Wojewódzkiej Policji w zakresie osobowym, ale i kadry tej „zwierzęcej”. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie kontynuowana. Kierunek kynologia cieszy się obecnie ogromnym zainteresowaniem – powiedział JM Rektor ZUT, prof. Jacek Wróbel.

Koszt zakupu policyjnego psa służbowego to od 8 do 20 tys. zł. Podpisane porozumienie dotyczy przekazania przez ZUT 6 tys. zł.

- Najlepiej jest kiedy nauka, praktyka i teoria współpracują, to jest przykład tej współpracy. Oprócz psów służbowych, wymiany informacji, wiedzy, doświadczeń czy procesów badawczych, na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie stacjonuje również 6 naszych koni służbowych. Dziękuję Panu Rektorowi, że w budżecie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego wyasygnował te środki, przeznaczone na psa służbowego – powiedział Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie dr Marek Jasztal.

Zakupiony pies służbowy trafi do Ogniwa Przewodników Psów Służbowych w Wydziale Prewencji, będzie też uczestniczył w zajęciach dydaktycznych na WBiHZ ZUT.

Fot. Kamila Kozioł/ZUT