Aktualności

ZUT wśród laureatów pierwszej edycji programu RID 22.12.2023 12:29

Minister Nauki Dariusz Wieczorek rozstrzygnął I konkurs w programie „Regionalna inicjatywa doskonałości” (RID). Nasza uczelnia może pochwalić się przyznanym dofinansowaniem w wysokości 4,5 mln złotych na projekt pt. GREEN-IT-BIOTECH-ZUT: Akcelerator zielonych i cyfrowych technologii ZUT.

Celem programu RID jest wsparcie wyróżniających się w regionach uczelni akademickich w projakościowym rozwoju działalności naukowej oraz kształcenia w obszarach o istotnym znaczeniu dla poszczególnych regionów.

Konkurs przeprowadzono w obrębie 11 regionów, w których wskazano po 3 grupy dyscyplin naukowych bądź artystycznych o istotnym znaczeniu dla rozwoju ww. regionów. 53 poprawnie złożone wnioski w konkursie ocenił powołany przez Ministra Zespół ekspertów ds. programu RID. Minister Nauki Dariusz Wieczorek przyznał środki 27 uczelniom na realizację 30 Planów w obrębie 30 grup dyscyplin naukowych oraz artystycznych.

Finansowanie w programie jest przyznawane na okres 4 lat (2024-2027). We wniosku należało przedstawić plan obejmujący cele w zakresie podniesienia poziomu jakości działalności naukowej i poziomu jakości kształcenia w danej dyscyplinie lub grupie dyscyplin, wraz z opisem działań zmierzających do ich osiągnięcia w okresie 3 lat (2024-2026) oraz wykazem działań służących utrwaleniu rezultatów planu, planowanych do realizacji w roku 2027.

Realizowany na ZUT projekt będzie dotyczył dyscyplin inżynierii chemicznej oraz inżynierii materiałowej.

Jego celem jest wykorzystanie potencjału badawczego ZUT w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, zwłaszcza w dyscyplinach inżynieria chemiczna (wiodąca dyscyplina w projekcie); inżynieria materiałowa; automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne; informatyka techniczna i telekomunikacja; inżynieria lądowa, geodezja i transport; inżynieria mechaniczna; inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka oraz poszerzyć wiedzę w obszarze technologii związanych z gospodarką wodorową, energetyką jądrową, ochroną zdrowia i środowiska oraz inżynierią budowlaną. Projekt wykorzystuje sztuczną inteligencję do opracowania innowacyjnych rozwiązań w tych dziedzinach. Głównym celem jest podniesienie jakości nauki na ZUT, koncentrując się na obszarach ściśle wpisujących się w politykę naukową państwa. W ramach projektu będą realizowane prace związane z:

-      zastosowaniem sztucznej inteligencji do zwiększenia doskonałości interdyscyplinarnych prac badawczych;

-      dofinansowaniem kosztów publikacji naukowych;

-      dofinansowaniem kosztów zgłoszeń patentowych;

-      utworzeniem systemu grantów wspierających kontynuację badań lub rozpoczęcie nowych prac badawczych;

-      finansowaniem krótkoterminowych wyjazdów do ośrodków naukowych, w celu rozwijania kontaktów, nawiązywania współpracy i wymiany doświadczeń;

-      finansowaniem krótkoterminowych staży w przedsiębiorstwach, w celu pogłębienia praktycznej wiedzy pracowników ZUT;

-      organizacją przedsięwzięć interdyscyplinarnych, np.: konferencji, szkół letnich spotkań z biznesem, które umożliwią wymianę osiągnięć, trendów badawczych i wspierają rozwój doskonałości naukowej.

Projekt uzyskał 118 pkt na 120.

Jego kierownikiem jest Dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej prof. dr hab. inż. Rafał Rakoczy.

 

fot. Aurelia Kołodziej/ZUT