Aktualności

ZUT z wyróżnieniem HR na kolejne lata 04.09.2023 15:42

Z ogromną przyjemnością informujemy, że wysiłki całej społeczności naszej Uczelni oraz grupy roboczej skoncentrowanej na wypełnieniu wytycznych Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych zostały docenione. Po 7 latach od przyznania przez Komisję Europejską prestiżowego wyróżnienia „HR Excellence in Research”, pozytywnie przeszliśmy wizytę monitorującą ekspertów Komisji, którzy na miejscu weryfikowali zaangażowanie Uczelni i poziom realizacji działań HRS4R.

Warto przypomnieć, że wyróżnienie otrzymują instytucje, które zapewniają najlepsze warunki pracy naukowcom oraz prowadzą procesy rekrutacyjne w sposób przejrzysty i zgodny z wytycznymi Komisji Europejskiej, zatwierdzonymi w 2005 roku. Europejska Karta Naukowca to zbiór ogólnych zasad i wymagań, które określają rolę, obowiązki i uprawnienia pracowników naukowych, a także ich pracodawców i / lub grantodawców. Celem Karty jest zapewnienie, że charakter stosunków między naukowcami i ich pracodawcami lub grantodawcami sprzyja tworzeniu, wymianie i rozpowszechnianiu wiedzy i rozwojowi technologicznemu oraz rozwojowi karier naukowych. Karta uznaje także wartość wszelkiego typu form mobilności będącej środkiem do dalszego rozwoju zawodowego naukowców. Kodeks Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych natomiast składa się ze zbioru ogólnych zasad i wymagań, które powinny być przestrzegane przez pracodawców i / lub grantodawców podczas mianowania lub rekrutacji naukowców. Standardy te powinny zagwarantować przestrzeganie takich wartości jak przejrzystość procesu rekrutacji oraz równe traktowanie wszystkich kandydatów, w szczególności w odniesieniu do stworzenia atrakcyjnego, otwartego i zrównoważonego europejskiego rynku pracy dla naukowców i są komplementarne do tych opisanych w Europejskiej Karcie Naukowca.

Proces wdrażania strategii HRS4R wiąże się z długofalowym zobowiązaniem i zaangażowaniem instytucji, na każdym jej szczeblu oraz z cykliczną oceną postępów i jakości podejmowanych działań przez Komisję Europejską, tym bardziej cieszymy się, że to wyróżnienie pozostaje z nami na kolejne kilka lat!

 

Fot. Aurelia Kołodziej