W okresie od 1 stycznia 2020 do 30 czerwca 2023 roku Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie realizuje projekt pod nazwą "Niwelowanie barier w dostępie do edukacji - dostosowani bez zarZUTów", który ma na celu zwiększenie dostępności uczelni dla osób z niepełnosprawnościami poprzez zmiany organizacyjne i podniesienie kompetencji kadry kierowniczej, administracyjnej oraz akademickiej ZUT w zakresie racjonalnego dostosowania do potrzeb ON z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
NAZWA PROJEKTU
Projekt pn. „"Niwelowanie barier w dostępie do edukacji - dostosowani bez zarZUTów". Podpisana umowa o dofinansowanie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju: nr. POWR.03.05.00-00-A050/19-00 z dnia 07.02.2020 r.
CELE PROJEKTU
Celem głównym projektu jest realizacja działań mających na celu poprawę jakości i efektywności procesu kształcenia w ZUT do końca czerwca 2023 roku poprzez zmiany organizacyjne i podniesienie kompetencji kadry kierowniczej, administracyjnej oraz akademickiej ZUT w zakresie racjonalnego dostosowania do potrzeb ON z różnymi rodzajami niepełnosprawności, co może znaleźć odzwierciedlenie w podniesieniu kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, zwiększy dostępność kształcenia na ZUT dla ON i odpowiadać będzie potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa.
Wszystkie czynności w projekcie realizowane będą w oparciu o zasady działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, określone w art. 24 Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych, art. 70 pkt. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 11 pkt. 1 ust. 6 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce a także na podstawie dokumentów opracowanych i rekomendowanych przez KRASP takich, jak np. 7 zasad wsparcia edukacyjnego studentów z niepełnosprawnościami oraz dobre praktyki w tym zakresie.
Cel główny realizowany zostanie poprzez następujące cele szczegółowe:
- Zmiany strukturalne i zwiększenie świadomości z zakresu niepełnosprawności oraz kompetencji zarządczych kadry kierowniczej i administracyjnej, ze szczególnym naciskiem na działania związane z dostosowaniem ZUT do potrzeb ON przez wdrożenie rozwiązań systemowych, procedur, aktów prawnych uwzględniających te potrzeby i możliwości Uczelni.
- Dostosowanie procesu kształcenia do potrzeb ON i zwiększenie świadomości z zakresu niepełnosprawności oraz kompetencji dydaktycznych pracowników prowadzących zajęcia ze studentkami/ studentami.
- Działania zmierzające w kierunku niwelowania barier organizacyjnych, cyfrowych i architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami.
GRUPY DOCELOWE
Wsparciem objęta jest uczelnia oraz pracownicy należący do niżej wymienionych grup:
- kadra kierownicza
- kadra administracyjna
- kadra dydaktyczna
Łącznie wsparcie uzyska co najmniej 576 osób.
SZCZEGÓŁY PROJEKTU
W ramach realizowane będą 3 zadania:
- Stworzenie BON oraz podstawowe działania w zakresie wyrównywania szans ON – ścieżka MINI, czas realizacji: 01.01.2020 – 31.12.2020. Główne działania:
- Stworzenie Biura wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (BON) w budynku RCIiTT, ul. Jagiellońska 20-21.
- Powołanie Zespołu ds. dostępności (interdyscyplinarnego zespołu wypracowującego rozwiązania niezbędne dla zapewniania dostępności ZUT - pracownicy administracji centralnej (5 osób), pracownicy dydaktyczni (10 osób), / współpracownicy BON (4 osoby) oraz konsultanci z zewnątrz zajmujący się tematyką niepełnosprawności (2 osoby).
- Szkolenia z zakresu świadomości niepełnosprawności podnoszące kompetencje zarządcze i/ lub dydaktyczne kadry kierowniczej i członków Zespołu ds. dostępności.
- Działania na rzecz dostępności cyfrowej (pracownicy zajmujący się tą tematyką, dostępna strona internetowa BON, zakup walidatora stron internetowych, dostępny system rekrutacji, tester stron internetowych itp.).
- Funkcjonowanie BON i poszerzanie zakresu działań w zakresie niwelowania barier w dostępie do edukacji akademickiej – ścieżka MIDI, czas realizacji: 01.01.2021 – 30.06.2023 r. Główne działania:
- Kontynuacja i rozszerzenie funkcjonowania BON przez zatrudnienie psychologa i konsultanta edukacyjnego/ zawodowego.
- Szkolenia zwiększające świadomość kadry dydaktycznej w zakresie potrzeb ON o różnym rodzaju i stopniu niepełnosprawności (450 osób) oraz zwiększające także kwalifikacje i kompetencje pracowników prowadzących zajęcia dydaktyczne z zakresu edukacji włączającej (co najmniej 150 osób).
- Szkolenia zwiększające świadomość kadry administracyjnej w zakresie potrzeb ON o różnym rodzaju i stopniu niepełnosprawności oraz zwiększające wiedzę i umiejętności w zakresie kontaktu ze studentem/ klientem z zaburzeniami psychicznymi (90 osób).
- Działania w zakresie zwiększania dostępności cyfrowej i architektonicznej – ścieżka MIDI, czas realizacji: 01.01.2021 – 30.06.2023 r. Główne działania:
- Kontynuacja działań w zakresie dostępności cyfrowej uczelni, w tym szkolenia z aktualnego standardy WCAG dla pracowników administracyjnych (30 osób) i pracowników dydaktycznych (30 osób).
- Dostosowana winda na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej (ul. Pułaskiego 10)
- Dostosowane toalety na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki (Al. Piastów 19)
- Zakup i umieszczenie tabliczek z oznakowaniem w języku Braille’a (1000 szt).
- Zakup pętli indukcyjnych/ urządzeń fm oraz abonamentów tłumacza języka migowego dla każdego wydziału.
PLANOWANE EFEKTY
W wyniku realizacji projektu zostaną osiągnięte m. in. następujące rezultaty:
- 1 Zespół ds. dostępności powołany na uczelni
- min. 109 pracowników uczelni, którzy dzięki wsparciu z EFS podnieśli swoje kompetencje zarządcze,
- min. 437 pracowników dydaktycznych uczelni, którzy dzięki wsparciu z EFS podnieśli swoje kompetencje dydaktyczne,
- min. 142 przedstawicieli kadry uczelni, którzy dzięki wsparciu EFS podnieśli swoje kompetencje w zakresie edukacji włączającej,
- 11 obiektów dostosowanych lepiej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
- 2 osoby – eksperci z zewnątrz działający aktywnie na rzecz dostępności na rzecz równych szans, z którymi nawiązano formalną współpracę.
FINANSOWANIE PROJEKTU
Projekt finansowany jest ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Wartość projektu: 4 445 267,95 zł, wartość dofinansowania: 4 311 868,49 zł.
KONTAKT
kierownik projektu: dr inż. Dominika Plust e-mail dplust@zut.edu.pl, 6550,
667 015 225
HARMONOGRAM
DZIAŁANIE | OKRES |
Remont/ dostosowanie siedziby Biura wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (BON) | styczeń – kwiecień 2020 r |
Powołanie i funkcjonowanie BON | luty - grudzień 2020 r. |
Powołanie i prace Zespołu ds. dostępności | maj – grudzień 2020 r |